PARTNER PORTALU
  • BGK

Grzegorz Schetyna odpowiada na pytania PiS: 500+, wiek emerytalny, CBA

  • pt/pap    10 maja 2017 - 11:31
Grzegorz Schetyna odpowiada na pytania PiS:  500+, wiek emerytalny, CBA
Grzegorz Schetyna (fot.platforma.org)

Utrzymamy 500 plus, chcemy, by świadczenie było także na pierwsze dziecko, ale nasz warunek jest taki, by program ten był przeznaczony dla rodzin, w których oboje rodzice lub jedno z nich jest aktywne zawodowo lub szuka pracy - zapowiedział szef PO Grzegorz Schetyna.
W ubiegłym tygodniu rzeczniczka PiS Beata Mazurek podczas konferencji prasowej skierowała cztery pytania do polityków PO: czy Platforma podwyższy Polakom wiek emerytalny i do ilu lat, czy ograniczy lub zlikwiduje program 500 plus, a także, czy PO podtrzymuje deklarację likwidacji IPN i CBA oraz czy zgodzi się na przyjęcie emigrantów.

"Jeśli chodzi o 500 plus bardzo wyraźnie o tym mówiliśmy: utrzymamy ten program, będziemy go realizować w sposób przez nas zapowiedziany: przekażemy pieniądze także na pierwsze dziecko, także w rodzinach 2+1. Warunek, o którym chcemy rozmawiać jest taki, że ten program powinien być dedykowany do rodzin, w których rodzic lub jeden z rodziców jest aktywny zawodowo lub poszukuje pracy" - powiedział Schetyna odpowiadając na jedno z pytań zadanych przez PiS.

Jak dodał, "to jest program, który musi walczyć o skuteczną demografię, o to, żeby pierwsze dziecko w rodzinie pojawiało się szybciej niż dzisiaj, o zakładanie rodzin i o aktywność zawodową". (PAP)

"Nie chcemy podwyższać wieku emerytalnego, ale zrobimy wszystko, żeby opłacało się pracować dłużej" - powiedział Schetyna.

Dodał, że PO będzie zmierzać do tego, żeby aktywność zawodowa skutecznie mogła wpływać na zarobki. "Jako zachętę wprowadzimy 13 emeryturę" - powiedział Schetyna.

Schetyna zapowiedział także, że Platforma zlikwiduje IPN. "To 289 milionów budżetu, podzielimy zadania IPN na Polską Akademię Nauk, to są kwestie (pionu) naukowo-historycznego, (...) część prokuratorską przesuniemy do Prokuratury Generalnej, a pozostałą część do przywróconej przez nas Rady Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa" - zaznaczył.

"Podzielimy obowiązki, które dzisiaj realizuje CBA, w części przekażemy je do Centralnego Biura Śledczego Policji, a w części do Komendy Głównej Policji, która będzie koordynować walkę z korupcją" - podkreślił lider PO.

Zdaniem Schetyny, obecnie CBA spełnia rolę policji politycznej i zajmuje się głównie walką z polityczną opozycją.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Tomek, 2017-05-11 09:52:57

    Ale ślizgacz.
  • Bambuko, 2017-05-10 21:31:34

    Nic nowego w tym kręgu - jestem za a nawet przeciw....