PARTNER PORTALU
  • BGK

Grzegorz Schetyna: Referendum w Legionowie dobrym znakiem dla innych samorządów

  • PAP/EM    24 marca 2017 - 17:01
Grzegorz Schetyna: Referendum w Legionowie dobrym znakiem dla innych samorządów
Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. (fot. PO/twitter)

Politycy PO apelowali o udział w niedzielnym (26 marca) referendum dotyczącym włączenia Legionowa do metropolii warszawskiej.
• W Legionowie odbędzie się referendum w sprawie przyłączenia do Warszawy.

• Grzegorz Schetyna wierzy, iż legionowskie referendum będzie "dobrym znakiem" dla wszystkich samorządów i samorządowców w Polsce.

• Prezydent Legionowa ma nadzieję, że rządzące Prawo i Sprawiedliwość nie zlekceważy głosu mieszkańców Legionowa. 

W najbliższą niedzielę mieszkańcy Legionowa będą mieli okazję wypowiedzieć się w referendum lokalnym czy chcą, by "miasto stołeczne Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Miejską Legionowo?". Ogłoszone w lutym referendum było reakcją na projekt ustawy PiS przewidujący m.in., że m. st. Warszawa stanie się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która obejmie ponad 30 gmin.

"Ta niedziela to ważny moment, jest pewnym symbolem dla nas" - podkreślił Schetyna na konferencji prasowej w Legionowie. Przypomniał, że 26 marca miało się - zgodnie z uchwałą Rady Warszawy - odbyć podobne referendum w stolicy. "Na razie tego referendum nie ma. Zostaje Legionowo i cała Polska będzie patrzeć na mieszkańców Legionowa, na ich obecność przy urnach, na zaangażowanie w ich własne sprawy" - mówił lider Platformy.

Schetyna wierzy, iż legionowskie referendum będzie "dobrym znakiem" dla wszystkich samorządów i samorządowców w Polsce. "Bo te próby centralizacji Polski, próby zabrania instytucjonalnej niezależności samorządowej, to, co słyszymy zewsząd, ta kadencyjność wsteczna, jedna tura w wyborach bezpośrednich, wysokie progi - to wszystko ma wyeliminować tych, którzy mogą liczyć na zaufanie mieszkańców i którzy wygrywają wybory" - ocenił szef PO.

Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski (PO) wyraził nadzieję, że niedzielne referendum będzie ważne. Przypomniał, że potrzebna jest do tego przynajmniej 30-procentowa frekwencja. "Czyli 12 tys. mieszkańców Legionowa powinno w niedzielę, 26 marca, stawić się przy przezroczystych, transparentnych urnach wyborczych" - zaznaczył samorządowiec.

Smogorzewski ma też nadzieję, że rządzące Prawo i Sprawiedliwość nie zlekceważy głosu mieszkańców Legionowa. Zapewnił, że władze miasta zaakceptują każdą decyzję legionowian.

Prezydent Legionowa podkreślał też, że referendum to wyraz walki o "wolność samorządową, lokalną". "My nie jesteśmy przeciwko aglomeracji - jesteśmy tylko przeciwko jej takiemu, a nie innemu jej kształtowi, przeciwko takiemu, a nie innego trybowi procedowanie tej ustawy, przeciwko takim fasadowym, pozornym konsultacjom, które realizuje wojewoda, jako przedstawiciel rządu" - mówił Smogorzewski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.