PARTNER PORTALU
 • BGK

GUS wziął pod lupę wszystkie regiony. Jeden z nich nie ma sobie równych

 • MN    11 sierpnia 2017 - 11:17
GUS wziął pod lupę wszystkie regiony. Jeden z nich nie ma sobie równych
W ciągu ubiegłego roku w Polsce utworzono blisko 620 tys. miejsc pracy. Najwięcej na Mazowszu, które dominuje też pod względem powierzchni czy zaludnienia. (fot. pixabay)

Główny Urząd Statystyczny przedstawił szerokie informacje na temat polskich województw. Pod lupę wziął m.in. zarobki, zatrudnienie, zasoby mieszkaniowe, bezpieczeństwo czy dochody. W wielu kategoriach dominuje Mazowsze.
• Mazowsze dominuje pod względem zaludnienia, zarobków czy zasobów mieszkaniowych.

• Woj. lubuskie ma najmniejszą stopę bezrobocia, a na Opolszczyźnie jest najwięcej osób w wieku nieprodukcyjnym.

• W wielu regionach spadło wykorzystanie komunikacji publicznej, a najmniej śmiertelnych wypadków drogowych jest w woj. śląskim i małopolskim.  

W raporcie GUS znajduje się także ranking województw, w którym poszczególne regiony zostały uszeregowane według określonych kategorii. Dominuje w nim województwo mazowieckie, które zajęło pierwsze miejsce pod względem powierzchni, zaludnienia, współczynnika aktywności zawodowej, zatrudnienia, produktu krajowego brutto na mieszkańca, nakładów inwestycyjnych na jednego mieszkańca, przeciętnego wynagrodzenia brutto oraz nakładów na działalność badawczą i rozwojową. Ponadto Mazowsze dominuje w sektorze usług i posiada największą liczbę spółek handlowych na 1 tys. osób.

Kolejne jest woj. śląskie, gdzie odnotowano największe zagęszczenie ludności na 1 km kw., największy stopień urbanizacji oraz najbardziej rozwinięty przemysł i budownictwo (pod tym względem Mazowsze zajęło ostatnie miejsce).

Czytaj też: Oto najbogatsze miasta, województwa, wsie i powiaty

Ponadto woj. lubuskie posiada najmniejszą stopę bezrobocia, na przeciwległym biegunie jest warmińsko-mazurskie. Na Opolszczyźnie jest najwięcej osób w wieku nieprodukcyjnym przypadających na 100 osób w wieku produkcyjnym.

Na Podlasiu najlepiej rozwinięte jest rolnictwo, zaś woj. świętokrzyskie posiada najwięcej powierzchni o szczególnych walorach przyrodniczych, przypadającej na powierzchnię ogólną. 

Ponadto Główny Urząd Statystyczny przedstawił szerokie informacje na temat poszczególnych województw w różnych kategoriach. Większość danych odnosi się do 2016 roku. Dane dotyczą m.in. aktywności ekonomicznej, produktu krajowego brutto, zatrudnienia i zarobków, zasobów mieszkaniowych, dochodów i wydatków JST.

Pod tym ostatnim względem dominuje woj. mazowieckie, gdzie zarówno dochody jak i wydatki budżetów JST na jednego mieszkańca są największe.

W ciągu ubiegłego roku w Polsce utworzono blisko 620 tys. miejsc pracy i tutaj znów dominuje Mazowsze z liczbą przekraczającą 120 tys. miejsc pracy. W drugiej pod tym względem Małopolsce liczba nowych miejsc pracy była prawie o połowę mniejsza. ×
KOMENTARZE (4)

 • z prowincji, 2017-08-23 00:13:59

  Do jan: Wszyscy do warsiawki pojechać nie mogą bo co będziesz jadł?
 • jan, 2017-08-21 15:40:29

  Do z prowincji: dalej siedź na 4 literach, pij piwko i narzekaj
 • Podlasiak, 2017-08-19 19:53:16

  Pismaku MN!!! Woj. mazowieckie, nie Mazowsze, doucz się historii i kojarzenie będzie mądrzejsze!