GUS wziął pod lupę wszystkie regiony. Jeden z nich nie ma sobie równych

Główny Urząd Statystyczny przedstawił szerokie informacje na temat polskich województw. Pod lupę wziął m.in. zarobki, zatrudnienie, zasoby mieszkaniowe, bezpieczeństwo czy dochody. W wielu kategoriach dominuje Mazowsze.
GUS wziął pod lupę wszystkie regiony. Jeden z nich nie ma sobie równych
W ciągu ubiegłego roku w Polsce utworzono blisko 620 tys. miejsc pracy. Najwięcej na Mazowszu, które dominuje też pod względem powierzchni czy zaludnienia. (fot. pixabay)

• Mazowsze dominuje pod względem zaludnienia, zarobków czy zasobów mieszkaniowych.

• Woj. lubuskie ma najmniejszą stopę bezrobocia, a na Opolszczyźnie jest najwięcej osób w wieku nieprodukcyjnym.

• W wielu regionach spadło wykorzystanie komunikacji publicznej, a najmniej śmiertelnych wypadków drogowych jest w woj. śląskim i małopolskim.  

W raporcie GUS znajduje się także ranking województw, w którym poszczególne regiony zostały uszeregowane według określonych kategorii. Dominuje w nim województwo mazowieckie, które zajęło pierwsze miejsce pod względem powierzchni, zaludnienia, współczynnika aktywności zawodowej, zatrudnienia, produktu krajowego brutto na mieszkańca, nakładów inwestycyjnych na jednego mieszkańca, przeciętnego wynagrodzenia brutto oraz nakładów na działalność badawczą i rozwojową. Ponadto Mazowsze dominuje w sektorze usług i posiada największą liczbę spółek handlowych na 1 tys. osób.

Kolejne jest woj. śląskie, gdzie odnotowano największe zagęszczenie ludności na 1 km kw., największy stopień urbanizacji oraz najbardziej rozwinięty przemysł i budownictwo (pod tym względem Mazowsze zajęło ostatnie miejsce).

Czytaj też: Oto najbogatsze miasta, województwa, wsie i powiaty

Ponadto woj. lubuskie posiada najmniejszą stopę bezrobocia, na przeciwległym biegunie jest warmińsko-mazurskie. Na Opolszczyźnie jest najwięcej osób w wieku nieprodukcyjnym przypadających na 100 osób w wieku produkcyjnym.

Na Podlasiu najlepiej rozwinięte jest rolnictwo, zaś woj. świętokrzyskie posiada najwięcej powierzchni o szczególnych walorach przyrodniczych, przypadającej na powierzchnię ogólną. 

Ponadto Główny Urząd Statystyczny przedstawił szerokie informacje na temat poszczególnych województw w różnych kategoriach. Większość danych odnosi się do 2016 roku. Dane dotyczą m.in. aktywności ekonomicznej, produktu krajowego brutto, zatrudnienia i zarobków, zasobów mieszkaniowych, dochodów i wydatków JST.

Pod tym ostatnim względem dominuje woj. mazowieckie, gdzie zarówno dochody jak i wydatki budżetów JST na jednego mieszkańca są największe.

Źródło: raport GUS
Źródło: raport GUS

W ciągu ubiegłego roku w Polsce utworzono blisko 620 tys. miejsc pracy i tutaj znów dominuje Mazowsze z liczbą przekraczającą 120 tys. miejsc pracy. W drugiej pod tym względem Małopolsce liczba nowych miejsc pracy była prawie o połowę mniejsza. 

Źródło: raport GUS
Źródło: raport GUS

Jeśli chodzi o zasoby mieszkaniowe, porównując lata 2010-2016 wszędzie odnotowano wzrosty. 

Źródło: raport GUS
Źródło: raport GUS

Ciekawie prezentują się także dane dotyczące komunikacji miejskiej. Najwięcej osób korzysta z transportu publicznego na Mazowszu, ale liczba ta zmalała od 2010 roku. Spadki odnotowano też w woj. śląskim, wielkopolskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko mazurskim, podkarpackim lubuskim i opolskim. 

Dużo osób podróżuje natomiast autami. Pod tym względem najbezpieczniej jest w woj. śląskim i małopolskim, gdzie liczba wypadków śmiertelnych w 2016 r. była najniższa. 

Źródło: raport GUS
Źródło: raport GUS

Więcej informacji znajduje się w raporcie GUS "Regiony Polski 2017".

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do jan: Wszyscy do warsiawki pojechać nie mogą bo co będziesz jadł?

z prowincji, 2017-08-23 00:13:59 odpowiedz

Do z prowincji: dalej siedź na 4 literach, pij piwko i narzekaj

jan, 2017-08-21 15:40:29 odpowiedz

Pismaku MN!!! Woj. mazowieckie, nie Mazowsze, doucz się historii i kojarzenie będzie mądrzejsze!

Podlasiak, 2017-08-19 19:53:16 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE