PARTNER PORTALU
  • BGK

Igrzyska w Rio na start, a w polskich miastach... cicho sza

  • Renata Respondek    5 sierpnia 2016 - 08:46
Igrzyska w Rio na start, a w polskich miastach... cicho sza
Strefy kibica w czasie EURO 2012 cieszyły się wielką popularnością (na zdjęciu widok na Rio, tam od soboty będzie prawdziwy sportowy karnawał, fot.: Kirilos/flickr/CC BY 2.0/)

• W nocy z piątku na sobotę odbędzie się oficjalne rozpoczęcie XXXI Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro.
• To doskonała okazja, by kolejny raz zachęcić mieszkańców polskich miast do dopingowania czołowych sportowców nie tylko w zaciszu domowym, ale również np. w strefach kibica.
• Takich miejsc w czasie największego święta sportu raz na cztery lata będzie jednak jak na lekarstwo…
Podczas igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku, poczynania polskich olimpijczyków można było śledzić m.in. w Warszawie (na Uniwersytecie Warszawskim i Zielonej Wyspie Bielany), w Płocku, Bydgoszczy, Gdańsku i Wrocławiu. W dużej mierze ostały się one po strefach kibica rozgrywanego wcześniej Euro 2012. Nie cieszyły się może tak samo dużą popularnością jak rozgrywki piłkarskie, niemniej funkcjonowały i w kluczowych momentach, gdy Polacy walczyli o najwyższe laury, gromadziły sporą grupę kibiców.

W 2016 roku sytuacja znacząco się zmieniła. Ze względów bezpieczeństwa i w związku z wysokimi kosztami transmisji, tylko nieliczne miasta zdecydowały się na zorganizowanie stref kibica w czasie piłkarskiego czempionatu. W przypadku igrzysk w Rio de Janeiro sytuacja ma się jeszcze gorzej. Na taki krok nie zdecydowało się m.in. miasto stołeczne Warszawa, Gdańsk, Rzeszów czy Wrocław. Ostateczne decyzje wciąż nie zostały podjęte w Szczecinie i Bydgoszczy.

Jedynym miastem, na które udało nam się trafić i które zapowiedziało zaaranżowanie strefy kibica i już dziś zaprasza do niej swoich mieszkańców, jest Sosnowiec. Od 6 sierpnia na Górce Środulskiej będzie można usiąść na leżakach i delektować się sportowymi emocjami.

– Do organizacji strefy kibica zainspirowały nas miasteczka kibica, które były w czasie Euro 2012. Staraliśmy się o prawa do transmisji również w czasie tegorocznych mistrzostw w piłce nożnej, jednak koszty, które musielibyśmy ponieść były bezsensownie wysokie – podkreśla prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. – Rozmowa z TVP odbyła się błyskawicznie i nie mieliśmy żadnych problemów z osiągnięciem porozumienia – dodaje.

Największym problemem dla organizatorów może być różnica czasowa, gdyż część rozgrywek będzie miała miejsce w późnych godzinach wieczornych. – Trudno mi przewidzieć jaka dokładnie będzie frekwencja, jednak liczę na to, że w czasie rywalizacji siatkarzy, piłkarzy ręcznych czy lekkoatletów kibice dopiszą i wspólnie będą przeżywać sportowe emocje – zaznacza Chęciński.

Co ważne, prezydent Sosnowca nie obawia się o bezpieczeństwo mieszkańców. Impreza będzie ochraniana przez specjalnie do tego celu zatrudnioną firmę, wspieraną przez strażników miejskich.

- Nie możemy wpadać w paranoję ani zbytnio panikować. O to właśnie chodzi terrorystom, żeby nas zastraszyć. Podejmiemy tradycyjne środki bezpieczeństwa - podkreśla Chęciński.

Do strefy kibica zaproszone są również rodziny z dziećmi.

- Dla najmłodszych przygotowano m.in. dmuchańce, watę cukrową, rozwieszone zostaną również siatki do badmintona. Tak naprawdę wszystko zależy od pogody. Chcemy, by mieszkańcy nie tylko patrzyli na sportowców, ale i zainspirowali się do uprawiania sportu - kończy prezydent.

Analizując przedolimpijską sytuację w Polsce warto jeszcze zwrócić uwagę na lokalne działania, skierowane na dopingowanie konkretnego sportowca w czasie jego występu w Brazylii. Na przykład w Ochotnicy Dolnej (woj. małopolskie) przy Wiejskim Ośrodku Kultury zlokalizowana będzie strefa kibiców kolarki Katarzyny Niewiadomej, która w niedzielę powalczy o olimpijski krążek. W Krakowie z kolei przy ulicy Miodowej ma zebrać się grupa kibiców innego kolarza – Rafała Majki, który w Brazylii będzie próbował sięgnąć po złoto i potwierdzić swoją wysoką formę.

Konkludując, jedno jest pewne: bierność miast to spora szansa dla mniej instytucjonalnych przedsięwzięć. Kibice mogą gromadzić się w centrach handlowych czy w specjalnie profilowanych barach czy pubach. Jeden z nich zlokalizowany będzie na przykład na tarasach katowickiego Spodka, gdzie już w czasie Euro 2016 znajdowała była mała strefa kibica, ciesząca się całkiem niezłym zainteresowaniem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • anonim, 2016-08-05 12:58:20

    A ludzie powiedzą, jaki ten Sosnowiec jest zły...