PARTNER PORTALU
  • BGK

Industriada 2016. Trwa wielkie święto poprzemysłowych zabytków

  • aw    11 czerwca 2016 - 09:15
Industriada 2016. Trwa wielkie święto poprzemysłowych zabytków
Atrakcji z trakcie Industriady jest zawsze sporo. Warto zapoznać się z programem imprezy ( fot. arch. UMWS)

• Sobota (11 czerwca) jest kulminacyjnym dniem tegorocznego święta szlaku zabytków techniki w województwie śląskim
• Program festiwalu jest konstruowany z myślą o trzech głównych grupach odbiorców – pasjonatach techniki, rodzinach z dziećmi i wielbicielach sztuki i rozrywki spragnionych koncertów, spektakli i wystaw.
• Między obiektami biorącymi udział w Industriadzie można podróżować bezpłatnym transportem.
Utworzony dziesięć lat temu przez samorząd regionu Szlak Zabytków Techniki skupia 36 najciekawszych obiektów dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim. Industriada promuje szlak i jego poszczególne obiekty - rozmieszczone na terenie praktycznie całego woj. śląskiego.

Zwiedzanie i zabawa

Święto pomyślane jest jako coroczna impreza wypełniona koncertami, wystawami, zawodami sportowymi, prezentacjami i - niekiedy - nauką obsługi starych maszyn, a także konkursami i zabawami dla dzieci. Co roku jego główna część odbywa się w sobotę; w ub. roku część wydarzeń towarzyszących przygotowano także dzień wcześniej.

W tegorocznej edycji Industriady jej motywem przewodnim będą "przemysłowe legendy": opowieści związane z wydarzeniami z historii industrializacji regionu, osobami działającymi na rzecz uprzemysłowienia czy świadkami wydarzeń towarzyszących temu procesowi.

Dziedzictwo regionu ma być więc pokazywane i interpretowane m.in. poprzez konteksty codziennego życia oraz losów robotników, wizji pionierów przemysłu czy też rozwojowych działań właścicieli zakładów przemysłowych.

Autobusem lub pociągiem za darmo i inne porady

Miedzy obiektami biorącymi udział w Industriadzie można podróżować bezpłatnym transportem.

Skorzystanie z bezpłatnego transportu Kolejami Śląskimi lub KZK GOP umożliwiają specjalne kupony. Dodatkowe INDUbusy przygotowane przez Metropolię Silesia obsługują 20 przystanków. Nowością jest połączenie dworców kolejowych w Gliwicach, Zabrzu, Chorzowie Batorym, Katowicach i Sosnowcu z wybranymi obiektami na Szlaku Zabytków Techniki.

Aby skorzystać z tych autobusów nie trzeba kuponu. Dodatkowe trzy busy, również bezpłatne, połączą obiekty Industriady w Bielsku-Białej, Ustroniu i Cieszynie. Oddzielne systemy bezpłatnego transportu znajdziemy jeszcze w Częstochowie, Chorzowie oraz katowickim Giszowcu i Nikiszowcu. Szczegóły na stronie industriada.pl.

Część imprez jest biletowana, a wiele dostępnych tylko po uprzedniej rezerwacji. Tej ostatniej należy dokonywać wcześniej w poszczególnych zabytkach. Informacje o cenach i dostępności biletów oraz sposobach rezerwacji znajdziemy na stronie internetowej industriada.pl oraz w drukowanym programie dostępnym w każdym obiekcie biorącym udział w festiwalu, w najczęściej odwiedzanych punktach informacji turystycznej w całym województwie oraz w instytucjach kultury w całej aglomeracji.

Obiekty biorące udział w Industriadzieto przede wszystkim dawne zakłady przemysłowe. W niektórych zwiedza się podziemne trasy, w innych płynie łodzią albo wspina po wąskich schodach na wieże szybowe. Przyda się wygodne obuwie, cieplejszy strój i zawsze odrobina rozsądku. W odnalezieniu się w bogactwie 376 industriadowych imprez pomogą wyszukiwarka wydarzeń na stronie industriada.pl oraz zakładka „Moja INDUSTRIADA”, za pomocą której można stworzyć zindywidualizowany program uczestnictwa w festiwalu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.