PARTNER PORTALU
  • BGK

Industriada: Co warto zobaczyć?

  • pt    9 czerwca 2017 - 16:03
Industriada: Co warto zobaczyć?
Święto Szlaku Zabytków Techniki to ponad pół tysiąca wydarzeń w 28 miastach województwa śląskiego (fot.slaskie.pl)

Jeszcze kilka lat temu nikt pewnie by nie pomyślał, że stare poprzemysłowe obiekty mogą stać się atrakcjami nie mniejszymi niż wiekowe kulturalne zabytki. Przekonać się, że tak jest, będzie można już 10 i 11 czerwca podczas kolejnej Industriady.
Fabryczne syreny, syk maszyn parowych, stukot pociągów – tegoroczna Industriada jest „zakręcona” wokół dawnych mechanizmów i pełna industrialnego rytmu.

- Program festiwalu powstawał w rytmie maszyny, zatem świętujemy w jej takt, odwiedzamy zabytki, poznajemy przemysłowe atrakcje województwa śląskiego i pamiętamy o dobrej zabawie. Industriada - święto Szlaku Zabytków Techniki. Pełna moc w sobotę 10 czerwca, rozruch maszyn w piątek wieczorem – reklamują imprezę organizatorzy.

Święto Szlaku Zabytków Techniki to ponad pół tysiąca wydarzeń w 28 miastach województwa śląskiego.

Co będzie można zobaczyć ciekawego?

Ogrom atrakcji przygotowały muzea i industrialne obiekty na południu województwa – w Bielsku-Białej, Cieszynie, Ustroniu i Żywcu.

Bielska Stara Fabryka już od rana otworzy swoje drzwi. Entuzjaści prac ręcznych będą mieli szansę stworzyć własny industrialny zegar czy spróbować sił w malowaniu na szkle. Hitem programu będą warsztaty szycia maskotek w kształcie legendarnej bielskiej maszyny – Fiata 126p.

W Cieszynie świętować będzie Browar Zamkowy oraz Muzeum Drukarstwa. O tym, jak przez ostatnie 171 lat warzono piwo w Cieszynie, dowiemy się podczas zwiedzania Browaru. Podczas specjalnego pokazu poznamy brzmienie browarnianych maszyn.

Muzeum Ustrońskie wszystkim zwiedzającym pokaże, jak wyglądało życie i praca ustrońskiego robotnika. Dzięki interaktywnemu pokazowi multimedialnemu możliwe będzie wirtualne zwiedzanie nieistniejącej już Kuźni Ustroń.

Obowiązkowym punktem programu Industriady dla każdego miłośnika piwa i piwowarstwa jest Muzeum Browaru Żywiec. O procesie produkcji w Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu w XIX, XX i XXI w. szczegółowo opowiedzą przewodnicy podczas zwiedzania muzeum i browaru.

Specjalny transport pomiędzy obiektami na południu województwa śląskiego organizuje Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej. Dzięki staraniom Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej od godziny 10.00 na trasie Bielsko-Biała – Cieszyn – Ustroń - Żywiec kursować będzie specjalny autobus.

Warunkami skorzystania ze specjalnie przygotowanego transportu jest wcześniejsza rejestracja i odwiedzenie jednego z obiektów festiwalu w Bielsku-Białej, Cieszynie, Ustroniu lub Żywcu (należy zachować bilet wstępu).

Poruszanie się pomiędzy obiektami biorącymi udział w święcie ułatwią w tym roku także Koleje Śląskie, KZK GOP i MZK Tychy. Żeby skorzystać z darmowego transportu należy wyposażyć się w specjalne kupony. W przypadku KZK GOP i MZK Tychy można je pobrać online, a chcący skorzystać z podróży Kolejami Śląskimi powinni odebrać kupony w wyznaczonych punktach. Szczegóły na stronie industriada.pl.

Pomiędzy obiektami w Bytomiu i Tarnowskich Górach będzie można podróżować np. dzięki INDUexpressowi, czyli kolei wąskotorowej. Bilety za przejazd w cenie 5 zł i 10 zł.

W Częstochowie i Rybniku będą jeździły bezpłatne autobusy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.