PARTNER PORTALU
  • BGK

Industriada: Święto miłośników przemysłowych zabytków

  • pt/pap    5 maja 2016 - 18:39
Industriada: Święto miłośników przemysłowych zabytków

W tym roku wydarzenia Industriady będą odbywały się w 44 obiektach w 27 miastach regionu (fot.laskie.pl)

• Seria wydarzeń nawiązujących w różny sposób do przemysłowego dziedzictwa woj. śląskiego poprzedzi w nocy z 10 na 11 czerwca tegoroczną Industriadę.
• Noszące tę nazwę święto Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego odbędzie się w sobotę 11 czerwca.
Industriada to koordynowana przez samorząd województwa coroczna jednodniowa impreza promująca industrialne dziedzictwo regionu - wypełniona koncertami, wystawami, zawodami sportowymi, konkursami, prezentacjami i np. nauką obsługi starych maszyn.

W tym roku wydarzenia Industriady będą odbywały się w 44 obiektach w 27 miastach regionu. Ich motywem przewodnim będą "przemysłowe legendy" - opowieści związane z wydarzeniami historycznymi i osobami aktywnie uczestniczącymi w procesie industrializacji.

Jak poinformowali na konferencji prasowej w Czeladzi koordynatorzy Industriady z urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego, już po raz drugi właściwe sobotnie święto poprzedzi "Rozruch maszyn" - wydarzenia przygotowane w przeddzień właściwej imprezy w kilku miastach regionu.

Jednym z nich będzie wieczorny spektakl "Symfonia Hutnicza" niemieckiego Theater Titanick w Czeladzi. Prezentowane już m.in. w słynnej kopalni Zollverein w Essen przedstawienie opowiada o ujarzmianiu wielkich instrumentów. Towarzyszą mu efektowne rozwiązania scenograficzne wykorzystujące m.in. ogień.

"Symfonia Hutnicza" zostanie pokazana w scenerii zrewitalizowanego budynku elektrowni dawnej czeladzkiej kopalni Saturn (gdzie działa dziś Galeria Elektrownia). Burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec mówił w czwartek, że jego marzeniem i celem jest rewitalizacja kolejnych zabudowań kopalnianego kompleksu. "Chcielibyśmy, aby były może nie aż tak bardzo odnowione jak galeria, ale były na tyle przygotowane, żeby mogły być przeznaczone do zwiedzania" - wskazał Szaleniec.

W chorzowskiej Hucie Królewskiej również pokazany zostanie spektakl - "W Drodze/Infinity K. Sylwii Hefczyńskiej-Lewandowskiej i Piotra Tetlaka. Jak mówił Adam Hajduga z urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego, "to historia przemysłowa opowiedziana za pomocą dźwięku, efektów wizualnych, a przede wszystkim tańca".

katowickim Nikiszowcu (w dawnym Maglu) odbędzie się koncert przebojów z przełomu XIX/XX wieku w wykonaniu barytona Radosława Rzepeckiego. Z kolei w pobliskim Szybie Wilson zaplanowano inaugurację przewidzianego do 19 sierpnia IX Festiwalu Art Naif, w tym roku poświęconego sztuce naiwnej Hiszpanii (wraz z koncertem muzyki flamenco).

W rybnickiej Zabytkowej Kopalni Ignacy planowany jest m.in. pokaz filmu Metropolis z 1927 r. z muzyką na żywo zespołu Czerwie, a w zabrzańskim Szybie Maciej - Industrial Chillout z koncertem Erith (i możliwością obejrzenia inauguracji Mistrzostw Europy w piłce nożnej).

W Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich atrakcją będzie koncert zespołu Dżem połączony z projekcją pokazu multimedialnego "Przemysłowe Legendy" Marka Stańczyka. Po nim Teatr NAM TARA pokaże spektakl uliczny o tym samym tytule - o przemysłowych legendach Siemianowic.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.