PARTNER PORTALU
 • BGK

Jacek Wojciechowicz chce referendum ws. lotniska Chopina

 • PAP/AH    11 maja 2018 - 15:16
Jacek Wojciechowicz chce referendum ws. lotniska Chopina
- Chciałbym zaapelować do Rady Warszawy o zajęcie wyraźnego stanowiska w tej sprawie i rozważenie możliwości rozpisania referendum, tak, żeby wszyscy warszawiacy w tej niezwykle istotnej sprawie mogli się wypowiedzieć - powiedział Jacek Wojciechowicz. (fot. UM Warszawa)

Kandydat na prezydenta Warszawy Jacek Wojciechowicz zaapelował do Rady Warszawy o rozważenie możliwości rozpisania referendum, w którym warszawiacy będą mogli wypowiedzieć się, czy chcą zamknięcia lotniska im. F. Chopina na Okęciu. Dla Warszawy to lotnisko jest być albo nie być - ocenił.
W czwartek (10.05) Sejm przyjął specustawę, dzięki której będzie można rozpocząć budowę nowego, międzykontynentalnego lotniska - Centralnego Portu Komunikacyjnego, które ma powstać między Łodzią a Warszawą i być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie.

Na jego lokalizację wskazywana jest miejscowość Stanisławów w gminie Baranów. Po pierwszym etapie budowy port ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Ma on powstać na ok. 3000 ha gruntów. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, czyli do końca 2027 r.

Wojciechowicz, były wiceprezydent stolicy, który w tym tygodniu ogłosił, że będzie ubiegał się o stanowisko prezydenta Warszawy, powiedział w piątek na konferencji prasowej, zorganizowanej przed lotniskiem im. Fryderyka Chopina w Warszawie, że - w perspektywie kilku lat - decyzja Sejmu "w praktyce oznacza likwidację lotniska Chopina w Warszawie".

- Chciałbym zaapelować do Rady Warszawy o zajęcie wyraźnego stanowiska w tej sprawie i rozważenie możliwości rozpisania referendum, tak, żeby wszyscy warszawiacy w tej niezwykle istotnej sprawie mogli się wypowiedzieć - powiedział Wojciechowicz.

- Dla Warszawy lotnisko Chopina jest "być albo nie być" - ocenił. Jak przekonywał, port lotniczy im. F. Chopina "jest niezwykle ważny z punktu widzenia rozwoju Warszawy, rozwoju gospodarczego, ale również z powodów czysto pragmatycznych".

- Dla Warszawy oznacza to utratę milionów (z) podatków, utratę kilkunastu tysięcy miejsc pracy, osób, które pracują na lotnisku Chopina - ocenił Wojciechowicz. - Należałoby zapytać, dlaczego podjęto decyzję, która oznacza, że kilkanaście miliardów złotych, które zostały zainwestowane już w infrastrukturę lotniskową, ale również infrastrukturę okołolotniskową, zostaje praktycznie wyrzucone do kosza - podkreślił.

Wojciechowicz zwrócił też uwagę, że "ponad trzy miliardy zainwestowane w lotnisko w Modlinie, też praktycznie będzie pieniędzmi, które zostaną zmarnowane". - Panowie z rządu i panie, jeśli chcecie latać z Baranowa, czy skądkolwiek, to latajcie, ale lotnisko Chopina zostawcie w spokoju - apelował Wojciechowicz.

Kandydat na prezydenta stolicy zwrócił się także z pytaniem do swego konkurenta w wyborach, Patryka Jakiego: "Chciałbym zapytać Patryka Jakiego, gdzie był wczoraj w trakcie głosowań, czy prowadził kampanię na plaży?, czy robił grilla?, a nie był obecny przy podejmowaniu tak istotnej dla Warszawy decyzji".

Jaki pytany w piątek rano w programie "#RZECZYoPolityce" na Rp.pl. dlaczego wstrzymał się od głosu podczas tego głosowania, odpowiedział: "Mimo że popieram budowę tego lotniska, to mam przed sobą teraz spotkania w każdej dzielnicy Warszawy i chce być otwarty na argumenty - bo taki powinien być gospodarz miasta". Jak dodał, lotnisko Chopina przestaje być przepustowe, dodatkowo nie spełnia norm związanych z hałasem. - Jeżeli stolica chce się rozwijać, rozwijać w sensie aglomeracyjnym, to po prostu musi szukać nowego miejsca na budowę tego lotniska. Rzeczą naturalną jest to, że proponuje się centralny port - ocenił.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.