PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak wykorzystać potencjał Wisły? Mazowieckie gminy przejdą szkolenia

  • pt    13 grudnia 2016 - 15:54
Jak wykorzystać potencjał Wisły? Mazowieckie gminy przejdą szkolenia
Podczas „Wiślanego okrągłego stołu” rozmawiano o znaczeniu Wisły dla gospodarki turystycznej oraz możliwościach wykorzystania jej zasobów i uwarunkowań. (fot.mazovia.pl)

• Zbliżający się rok 2017 został ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły.
• O pomysłach na wykorzystanie potencjały jaki otwiera rzeka rozmawiano podczas „Wiślanego okrągłego stołu” zorganizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego oraz fundację Rok Rzeki Wisły.
• Na przełomie stycznia i lutego odbędą się warsztaty we wszystkich subregionach województwa mazowieckiego.
Podczas „Wiślanego okrągłego stołu” rozmawiano o znaczeniu Wisły dla gospodarki turystycznej oraz możliwościach wykorzystania jej zasobów i uwarunkowań.

Okrągły stół jest realizacją „Strategii Rozwoju Turystyki w województwie mazowieckim na lata 2014-2020” oraz stanowi wstęp do cyklicznych spotkań i warsztatów regionalnych.

Mają one doprowadzić do wypracowanie spójnego, wielowątkowego programu służącego wykorzystaniu potencjału Wisły na odcinku mazowieckim.

Czytaj też: Wisła żeglowna i bezpieczna? Nadwiślańskie gminy łączą siły

- „Wiślany Okrągły Stół” to dopiero początek. Chcemy zainicjować spotkania ludzi, którzy są związani z wodą i chcą z nią zrobić coś dobrego. Pokazujemy zarówno dziedzictwo kulturowe Wisły, możliwości jej rozwoju, jak również to, co już się dzieje na Wiśle – mówiła Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w mazowieckim urzędzie marszałkowskim .

Założeniem jest, aby w przyszłości „Wiślany Okrągły Stół” zajmował się już bardzo szczegółowymi zadaniami. Na przełomie stycznia i lutego odbędą się warsztaty we wszystkich subregionach województwa mazowieckiego.

Potencjał turystyczny Wisły

Promocja turystyczna Wisły wpasowuje się w te założenia.  – Nasze działania prowadzimy w trzech obszarach. Pierwszym jest historia, kultura i dziedzictwo narodowe, na którym możemy się opierać i budować współczesną, obecną tożsamość. Drugi to turystyka i rekreacja, czyli obszar wolności i swobody nad tą rzeką. Natomiast trzeci obszar tworzą natura i ekologia, czyli to, co w Wiśle jest obecnie najcenniejsze i najbardziej doceniane w całej Europie – mów prezes Fundacji Rok Rzeki Wisły, Robert Jankowski.

Mazowiecki samorząd już od dwóch lat współpracuje z Ambasadą Królestwa Niderlandów w Warszawie oraz konsorcjum polsko-holenderskich firm w ramach projektu „Partners for International Business”.

Powstała w jej ramach koncepcja Parku Rzeki Wisły - obejmuje odcinek od Nowego Dworu Mazowieckiego do Płocka. Zakłada ona wzrost znaczenia wiślanej turystyki w ramach zasady zrównoważonego rozwoju – przy zachowaniu bioróżnorodności Wisły oraz dziedzictwa kulturowego z nią związanego, m. in. Twierdzy Modlin.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.