PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak zachęcić mieszkańców do udziału w konsultacjach? Białostoccy radni PO mają pomysł

  • PAP/KDS    27 marca 2018 - 16:20
Jak zachęcić mieszkańców do udziału w konsultacjach? Białostoccy radni PO mają pomysł
W ramach programu "Moje miasto - mój głos" mieszkańcy mogliby zgłaszać nurtujące ich problemy i pytania. (fot.Twitter/WschodzącyBiałystok)

Miejscy radni PO chcą zachęcać białostoczan do udziału w konsultacjach społecznych programem "Moje miasto - mój głos".
  • Radni PO przygotowali projekt uchwały w tej sprawie, który przekażą do biura rady miasta - poinformowali we wtorek (27.03) na konferencji prasowej.
  • - Konsultacje, to okazja do powiedzenia, w jakich kierunkach powinno rozwijać się miasto - podkreślał Maciej Biernacki, jeden z inicjatorów pomysłu. 

- Chcielibyśmy, żeby mieszkańcy Białegostoku poczuli się gospodarzami tego miasta, by mogli decydować o najważniejszych rzeczach, najważniejszych zmianach, które tutaj zachodzą - powiedział Biernacki. Dodał, że w ramach konsultacji mogłyby pojawić się pytania m.in. dotyczące rodzajów zabudowy poszczególnych części miasta czy powstawania nowych pomników.

W ramach programu "Moje miasto - mój głos" mieszkańcy mogliby zgłaszać nurtujące ich problemy i pytania. Zespół ekspertów weryfikowałby zgłoszone propozycje i wybierał maksymalnie dziesięć - jak napisano w projekcie uchwały - najbardziej aktualnych i istotnych z punktu widzenia społeczności lokalnej. Głosowanie odbywałoby się w ramach Dni Miasta Białegostoku (odbywających się w czerwcu). Głosowanie miałyby poprzedzić działania informacyjne i promocyjne. W budżecie miasta na ten cel miałoby być zarezerwowane 50 tys. zł.

Czytaj więcej: Prezydent organizuje Konwencję Konstytucyjną. Wśród uczestników także samorządowcy

Biernacki mówił, że nie przypadkowo wybrano też datę głosowania, czyli Dni Miasta Białegostoku, podczas których - jak powiedział - można nie tylko świętować, ale też podejmować ważne decyzje.

W ocenie radnego Marka Chojnowskiego, z jednej strony program daje możliwości mieszkańcom, a z drugiej - dyscyplinuje i zmusza władze miasta do tego, żeby się tymi problemami zajęły w sposób uporządkowany. - To jedna z mocniejszych stron tego projektu, właśnie to, że dyscyplinuje pewne sprawy, uporządkowuje je i narzuca ich wykonanie włodarzom miasta w określonym terminie - dodał.

W Białymstoku od kilku lat działa budżet obywatelski, który ma formę konsultacji społecznych, mieszkańcy oddają swoje głosy na wcześniej zaproponowane inwestycje czy działania społeczne w mieście. Konsultacje, które miałyby się odbywać w ramach programu "Moje miasto-mój głos", dotyczyłyby kierunków rozwoju miasta - poinformowano na konferencji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.