PARTNER PORTALU
  • BGK

Jarmark Agroturystycznym w Tokarni: 100 gospodarstw prezentuje swoją ofertę

  • PAP/AT    4 czerwca 2017 - 12:17
Jarmark Agroturystycznym w Tokarni: 100 gospodarstw prezentuje swoją ofertę
Jarmark Agroturystyczny to jedna z największych imprez plenerowych odbywających się w Parku Etnograficznym w Tokarni (fot.pixabay.com)

Prezentacja regionalnych potraw, kiermasz rękodzieła ludowego i pokazy ginących rzemiosł będzie można zobaczyć w niedzielę podczas XII Jarmarku Agroturystycznego w Tokarni koło Kielc. Swoją ofertę zaprezentuje ponad 100 gospodarstw agroturystycznych.
Jarmark Agroturystyczny to jedna z największych imprez plenerowych odbywających się w Parku Etnograficznym w Tokarni. Co roku bierze w nim udział ponad 100 gospodarstw agroturystycznych i kilka tysięcy turystów. Festyn w Tokarni to niepowtarzalna okazja do degustacji i zapoznania z regionalnymi potrawami. W niedzielę poznamy w skansenie laureatów konkursu kulinarnego, który w tym roku odbywa się pod hasłem "Wiejskie Fit".

"Zgłoszono do niego ponad 40 potraw, m.in.: zupę krem z pokrzywy, fit pasztet z warzyw, pasztet z cieciorki, gołąbki folwarczne, zupa Kozia Broda, kugiel radoszycki i wiele innych przysmaków" - powiedziała rzeczniczka Muzeum Wsi Kieleckiej (współorganizatora jarmarku) Beata Ryń.

Zostanie także rozstrzygnięta druga edycja konkursu na ludową zabawkę - "Świętokrzyski EtnoGadżet". W tej konkurencji rywalizować będzie ponad 20 produktów, m.in. : koszyk z rogożyny, album na zdjęcia z papieru czerpanego w oprawie drewnianej, niezbędnik z drewna, ocieplacz na kubek i zakładki do książek.

Ożywiona zostanie podczas jarmarku zabytkowa kuźnia z Radoski. Jak dawniej wykuwano narzędzia rolnicze zaprezentuje kowal Bronisław Pieliński.

Na brak wrażeń nie będą mogli narzekać także najmłodsi, dla których przygotowano specjalną strefę zabaw. "Znajdzie się w niej 'dizajnerski las' ze zwierzakowym torem i leśnym labiryntem oraz dźwiękonośnymi tubami, bilard nożny, mega chińczyk, domino, warsztaty garncarskie, kaligrafii i lakowania z Osadą Średniowieczną. Będzie można także spróbować swoich sił w wyścigu na miotle i dojeniu krowy" - dodała Ryń.

Jak zwykle jarmarkowi towarzyszył będzie bogaty program artystyczny: Na scenie zaprezentuje się m.in. Zespół Pieśni i Tańca Kielce, kapela "Jędrusie" i zespoły ludowe z regionu świętokrzyskiego. Festyn zakończy koncert Zenona Martyniuka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.