PARTNER PORTALU
  • BGK

Jarmark Dominikański w Gdańsku już trwa. Co w programie?

  • aw    30 lipca 2017 - 14:15
Jarmark Dominikański w Gdańsku już trwa. Co w programie?
Jak zwykle nie zabraknie ciekawych wydarzeń dla dorosłych i dzieci (fot.http://pomorskie.eu)

Tu się kupuje, targuje, poszukuje skarbów, słucha muzyki i znajduje piękne kadry do pamiątkowych fotografii. Jest gwarnie i barwnie, prawie wszędzie coś się dzieje - innymi słowy w Gdańsku trwa Jarmark Dominikański.
W sobotę, 29 lipca w samo południe prezydent Gdańska na 23 dni przekazał kupcom klucz do bram miasta. Tradycyjny Jarmark Domińkański potrwa do 20 sierpnia.

Tu ciągle coś się dzieje

Jarmark św. Dominika jest jedną z największych atrakcji turystycznych letniego sezonu w Gdańsku – największą plenerową imprezą handlowo-kulturalną w Polsce i jedną z największych w Europie.

Siłą jarmarku jest jego niepowtarzalny klimat, osobliwa atmosfera i rozbudowana oferta spędzania wolnego czasu. Jarmarkowe uliczki zapełniają się grajkami, mimami i barwnymi postaciami, pośród których prym wiedzie karmazynowy kogut – symbol Jarmarku św. Dominika.
Rzemieślnicy, artyści i antykwariusze oferują przedmioty, na które nigdzie indziej nie trafimy – stare, ciekawe, rzadkie, zadziwiające, potrzebne i całkiem niepotrzebne. A do tego co krok można nabyć regionalne i egzotyczne smakołyki: wypieki, sery, wędliny, przyprawy, kawy, herbaty, przetwory, nalewki. Atrakcje czekają też na najmłodszych – warsztaty, spektakle teatralne, gry i zabawy. Jarmarkowe wieczory tętnią muzyką.

Osiem wieków tradycji

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga roku 1260, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie 100-dniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. W jednym z najstarszych zachowanych opisów jarmarku z XVI w., nuncjusz papieski Giulio Ruggieri pisał tak: W miesiącu sierpniu odbywa się tu wielki Jarmark od św. Dominika czternaście dni i dłużej trwający, na który zbierają się Niemcy, Francuzi, Flamandy, Anglicy, Hiszpanie, Portugalczycy, i wtedy zawija do portu 400 okrętów naładowanych winem francuskim i hiszpańskim, jedwabiem, oliwą, cytrynami, konfiturami i innymi płodami hiszpańskimi, korzeniami portugalskimi, cyną i suknem angielskim.

Wybrane atrakcje Jarmarku Świętego Dominika

Jak zwykle nie zabraknie ciekawych wydarzeń dla dorosłych i dzieci.

Dziś 30 lipca do godz. 18 odbywa się XXII Święto Chleba (Długi Targ) Moc atrakcji zaplanowano przez cały dzień: prezentacja wyrobów piekarniczych i cukierniczych, degustacja pieczywa i ciast, porady ekspertów, technologów żywności, mistrzów piekarskich oraz konsultacje dietetyków z Akademii Skutecznej Diety.

Z kolei 3 sierpnia na Targu Węglowym bedzie można zobaczyć unikaty z Kociewia. To prezentacja walorów turystyczno-kulturowych Kociewia: stoiska z regionalnymi przysmakami, rękodzieło artystyczne, kociewskie przyśpiewki, konkursy, gry, zabawy i warsztaty plastyczne.

Tradycyjny Bieg św. Dominika odbedzie się 5 sierpnia na Długim Targu. Od 1994 r. rokrocznie nieodłączną częścią Jarmarku św. Dominika jest Międzynarodowy Bieg św. Dominika. To hit sportowego lata na Wybrzeżu, uznawany w swojej klasie za najbardziej atrakcyjną dla uczestników i partnerów imprezę biegowo-promocyjną w Polsce.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.