PARTNER PORTALU
  • BGK

Jarmark Dominikański w Gdańsku: Nowa formuła, nowe miejsc. Sprawdź co w programie

  • pt    5 lipca 2017 - 17:16
Jarmark Dominikański w Gdańsku: Nowa formuła, nowe miejsc. Sprawdź co w programie
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Szesnastu trębaczy i carilliony równocześnie zagrają hejnał otwarcia Jarmarku św. Dominika, który odbędzie się w Gdańsku po raz 757! Organizatorzy odświeżają formułę jarmarku, zmieniają miejsce i oprawę ceremonii otwarcia i zamknięcia, rozszerzają obszar imprezy o ulicę Stągiewną, dodają jeszcze więcej atrakcji dla dorosłych i dzieci.
• Jarmark św. Dominika rozpoczyna się zawsze w ostatnią sobotę lipca i trwa 23 dni.

• Gdańszczan i gości z całego świata, którzy przyjadą do Gdańska powita w tym roku korowód barwnych postaci: m.in. patron kupców Hermes, symbol jarmarku czyli karmazynowy kogut

• Na koncercie otwarcia - w nowej lokalizaji na parkingu przy Filharmonii Bałtyckiej - zaśpiewa Ania Dąbrowska i Sound'n' Grace.

Jarmark św. Dominika rozpoczyna się zawsze w ostatnią sobotę lipca i trwa 23 dni, czyli w tym roku od 29 lipca do 20 sierpnia. Do uroczystego otwarcia jednej z największych atrakcji turystycznych sezonu letniego w Gdańsku pozostało jeszcze trochę czasu, ale przygotowania trwają już od wielu miesięcy.

Hejnał na 757 nut, trębacze i tysiąc kramów

- Tegoroczną nowością będzie ceremonia otwarcia jarmarku, którą obwieści hejnał, napisany specjalnie na tę okazję w oparciu o gdańskie muzykalia. Odegra go szesnastu trębaczy z towarzyszeniem ratuszowego carillonu - mówi Joanna Czauderna-Szreter, dyrektor ds. marketingu Międzynarodowych Targów Gdańskich, organizatora Jarmarku św. Dominika.

- Trębaczy warto wypatrywać, bo pojawią się w nietypowych miejscach: w oknach i na dachu Dworu Artusa. Nowa formuła ceremonii otwarcia nawiązuje do XV-wiecznych postaci „piszczków” miejskich i wieżowych, którzy witali fanfarami gości. Dziś powracamy do tradycji muzycznych koncertów, które towarzyszyły otwarciu i zamknięciu jarmarku. Zakończenie odbędzie się także w nowej lokalizacji, na przedprożach dworu Artusa.

Hejnał, który zagrają trębacze i carilliony, został skomponowany z 757 nut, bo Jarmark św. Dominika obchodzi w tym roku 757-lecie istnienia. Plan jest taki, aby każdego roku "dochodziła" do niego kolejna nuta, żeby hejnał „starzał” się razem z Jarmarkiem św. Dominika.

Gdańszczan i gości z całego świata, którzy przyjadą do Gdańska powita w tym roku korowód barwnych postaci: m.in. patron kupców Hermes, symbol jarmarku czyli karmazynowy kogut. W tej historycznej oprawie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przekaże kupcom klucz do bram miasta.

Kupić, sprzedać, pobawić się, odpocząć 

Jarmark św. Dominika jest dziś jedną z największych atrakcji turystycznych letniego sezonu w Gdańsku, największą plenerową imprezą handlowo-kulturalną w Polsce i jedną z największych w Europie. Ci którzy go odwiedzili mówią o niepowtarzalnym klimacie jarmarku, wielu możliwościach spędzania wolnego czasu, które za sobą niesie.

Jarmark to tysiąc stoisk rzemieślniczych, kolekcjonerskich, artystycznych, wielobranżowych i gastronomicznych, ale też mnóstwo wydarzeń towarzyszących: koncertów, występów, konkursów, warsztatów artystycznych, spektakli teatralnych czy gier miejskich.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.