PARTNER PORTALU
  • BGK

Jerzy Maksymiuk wśród nagrodzonych przez podlaski samorząd

  • pt/pap    19 października 2016 - 18:06
Jerzy Maksymiuk wśród nagrodzonych przez podlaski samorząd
Nagrodę marszałka województwa podlaskiego Jerzego Leszczyńskiego otrzymał m.in. Jerzy Maksimiuk (fot.wrotapodlasia.pl)

• Światowej sławy dyrygent i kompozytor Jerzy Maksymiuk znalazł się wśród pięciu laureatów nagrody artystycznej marszałka województwa podlaskiego.
• Nagrody wręczono w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.
Doroczne nagrody marszałka przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Otrzymują je osoby szczególnie zasłużone dla kultury województwa podlaskiego.

W tym roku nagrody zostały przyznane po raz 18. Laureaci otrzymają po 11 tys. zł.

Maksymiuka, który dzieciństwo i młodość spędził w Białymstoku i jest też honorowym obywatelem tego miasta, wyróżniono za "całokształt dokonań w dziedzinie twórczości artystycznej". "Bez kultury, proszę Państwa, nie ma państwa" - mówił podczas odbierania nagrody.

Pozostali wyróżnieni w środę to: etnograf z Muzeum Rolnictwa Antoni Mosiewicz, który otrzymał nagrodę ochronę i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego regionu, zwłaszcza starego budownictwa drewnianego; Zbigniew Nasiadko - za propagowanie ludowej muzyki i śpiewu; Kazimierz Pawczyński - uhonorowany za 50 lat upowszechniania tradycji kurpiowskich oraz Asta Pieczulis - za działalność na rzecz kultury litewskiej.

Dotąd nagrody artystyczne marszałka województwa podlaskiego otrzymało ponad 70 osób. Wśród nich są m.in. artyści Andrzej Strumiłło i Leon Tarasewicz czy twórcy fundacji i ośrodka "Pogranicze" Krzysztof i Małgorzata Czyżewscy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.