PARTNER PORTALU
  • BGK

Jerzy Szmit: W Krakowie z Rosją o przewozach drogowych

  • pt    7 listopada 2016 - 13:23
Jerzy Szmit: W Krakowie z Rosją o przewozach drogowych
Jerzy Szmit (fot.pis.olsztyn.pl)

• 9 listopada 2016 r. w Krakowie odbędzie się posiedzenie polsko – rosyjskiej komisji mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych.
• Rozmowy odbędą się pod przewodnictwem wiceministrów obu państw nadzorujących sprawę przewozów drogowych.
Z polskiej strony w rozmowach będzie uczestniczył Jerzy Szmit podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa RP. W rozmowach wezmą także udział przedstawiciele organizacji zrzeszających międzynarodowych przewoźników drogowych.

 - Zależy nam na dobrych relacjach gospodarczych z Federacją Rosyjską i nieskrępowanej wymianie gospodarczej. Pierwszy krok ku temu został już uczyniony, uzyskaliśmy zapewnienie naszych partnerów, że federalne służby kontrolne będą przestrzegać zasad klasyfikacji przewozów, określonych w instrukcji przyjętej podczas poprzednich negocjacji - powiedział wiceminister Szmit.

Jak tłumaczył Szmit przed rozmowami, które odbędą się w najbliższą środę w Krakowie, spotka się z przedstawicielami przewoźników wykonujących międzynarodowy transport do Rosji.

- Ich głos w sprawie tego, czy i w jakim stopniu przestrzegane są przyjęte zobowiązania, będzie miał z pewnością wpływ na przebieg negocjacji, podczas których mam nadzieję ustalimy liczbę zezwoleń na 2017 rok. To oczywiste, że im wcześniej przedsiębiorcy, zarówno polscy, jak i rosyjscy, będą mogli zaplanować działalność przewozową – tym lepiej. Jesteśmy jednak zdeterminowani, aby uzyskać korzystne dla polskich przedsiębiorców rezultaty. Nasze stanowisko w tej sprawie jest jasne, problem w tym, że strona rosyjska jest często mocno nieprzewidywalna – tłumaczył wiceminister.

Obecnie udział transportu do Federacji Rosyjskiej w przewozach międzynarodowych wykonywanych przez polskich przewoźników to ok. 4 proc. Spadek aktywności polskich przedsiębiorców w przewozach do i z Rosji jest związany z obowiązującymi sankcjami gospodarczymi a także z postawą rosyjskich służb kontrolnych.

- Nie zauważamy natomiast spadku rosyjskiego tranzytu towarów przez terytorium Polski. Ta kwestia zostanie podniesiona podczas rozmów w Krakowie - dodał wiceminister Jerzy Szmit.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.