PARTNER PORTALU
  • BGK

Jubileuszowe, trzydzieste heweliusze rozdane  

  • pt    28 stycznia 2018 - 15:34
Jubileuszowe, trzydzieste heweliusze rozdane   
Tegoroczni nagrodzeni, (fot. D. Paszliński, gdansk.pl)

Profesorowie Cezary Obracht-Prondzyński i Michał Woźniak zostali laureatami tegorocznych heweliuszy, Nagrody Naukowej Miasta Gdańska. Tym samym dołączyli do grona 45 wybitnych badaczy dotychczas wyróżnionych tą nagrodą.
  • Decyzję o przyznaniu nagrody podejmuje specjalna kapituła.
  • Tradycyjnie Nagrody Naukowe Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza wręczane są w dzień urodzin patrona wyróżnienia – znakomitego gdańszczanina, rajcy i astronoma.
  • W tym roku przypada 407. rocznica urodzin Heweliusza.

 - Naukowcy mawiają, że nauka to najbardziej zazdrosna kochanka, pozwólcie państwo, że słowa gratulacji i podziękowań zacznę od obecnych tu małżonek nagrodzonych oraz ich rodzin - żartobliwie rozpoczął uroczystość Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.

- Dziękujemy wam za to, że podzieliliście się z uczelniami i Gdańskiem czasem waszych najbliższych. Ich dokonania sławią Gdańsk w Polsce, Europie i świecie. Ta najbardziej reprezentacyjna sala miejska Muzeum Gdańska gości dziś wybitne postaci świata nauki Pomorza, elitę w wielu dziedzinach - dodał Kowalczuk.

 Trzydzieste heweliusze zostały przyznane profesorom Cezaremu Obracht-Prondzyńskiemu i Michałowi Woźniakowi.

Cezary Obracht-Prondzyński otrzymał wyróżnienie w kategorii nauk humanistycznych i społecznych. To profesor zwyczajny, doktor habilitowany, socjolog, antropolog i historyk. Swoim głównym obszarem badawczym uczynił Pomorze, a zwłaszcza Kaszuby. W jego dorobku znajduje się ponad 30 książek. Opublikował setki artykułów, w tym artykułów naukowych i popularnonaukowych, podejmujących tematykę m.in. relacji między mniejszościami etnicznymi, polityką regionalną a tożsamością Kaszubów.

Michał Woźniak otrzymał nagrodę w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych. Jest to znany biochemik, badacz m.in. mechanizmów patogenezy, stresu oksydacyjnego i reakcji wolnych rodników. Obecnie zajmuje się zagadnieniem inhibicji białkowych jako strategii przeciwko chorobom zakaźnym i bioterroryzmowi. Wcześniej prowadził badania związane z rakiem, w tym autoeliminacją komórek mięsaka kościopochodnego czy działaniem witaminy D3 hamującym wzrost komórek nowotworowych skóry. M. Woźniak jest od wielu lat związany z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.

 Laureaci otrzymali dyplomy, pamiątkowe statuetki i nagrody pieniężne w wysokości 16 tys. złotych brutto.

- Wdzięczni jesteśmy wam za wyznaczanie kierunków rozwoju oraz uczestnictwo w szerokim spektrum życia Miasta i regionu. Od wieków patronowanie naukowcom i artystom znajduje się w kodzie naszego Miasta. Dumni jesteśmy, że w świecie pomieszanych pojęć, dezawuowania osiągnięć i wiedzy naukowej, deptania autorytetów, możemy liczyć na wasz rozsądny głos. Tak dynamiczny rozwój Pomorza możliwy jest, dzięki ogromnemu naukowemu zaangażowaniu środowisk naszych uczelni - mówił prezydent Kowalczuk.

Tylko raz w życiu

Tradycyjnie Nagrody Naukowe Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza wręczane są w dzień urodzin patrona wyróżnienia – znakomitego gdańszczanina, rajcy i astronoma. W tym roku przypada 407. rocznica urodzin Heweliusza. Nagrodę jego imienia zaś przyznano po raz trzydziesty. Wyróżnienie to ustanowiono w roku 1987. Pierwszy raz wręczono rok później. Przez kilkanaście lat nagroda przyznawana była jedynie w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, ale od 2001 roku przyznaje się ją także w dziedzinie nauk humanistycznych (od 2013 humanistycznych i społecznych). Zgodnie ze zwyczajem heweliusza dana osoba może otrzymać tylko raz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.