PARTNER PORTALU
  • BGK

Kaczyński, Ziobro: projekt ws. nadużyć przy reprywatyzacji

  • pt/pap    18 października 2016 - 16:09
Kaczyński, Ziobro: projekt  ws. nadużyć przy reprywatyzacji
Jarosław Kaczynski i Zbigniew Ziobro (fot. pis.org)

• W ministerstwie sprawiedliwości powstał projekt, który pozwoli rozwiązać problemy związane z nadużyciami ws. reprywatyzacji - poinformował prezes PiS Jarosław Kaczyński.
• Projekt zakłada powołanie komisji weryfikacyjnej, która badałaby decyzje reprywatyzacyjne pod kątem ich zgodności z prawem.
Przewodniczącym komisji weryfikacyjnej będzie jeden z wiceministrów sprawiedliwości; skład komisji wybierze parlament. Wśród wymogów, które mają spełniać członkowie komisji, jest m.in. wyższe wykształcenie prawnicze lub wiedza w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami. Decyzje przez nią podejmowane będą opiniowane przez przedstawicieli warszawskich organizacji społecznych.

"W Ministerstwie Sprawiedliwości, z inicjatywy ministrów Zbigniewa Ziobry i Patryka Jakiego, został opracowany projekt ustawy, który pozwoli rozwiązać problemy, które powstały w związku z ogromną niesprawiedliwością, jaka się zdarzyła w Warszawie i także w wielu innych miejscach, z tymi nadużyciami i aferami (dotyczącymi reprywatyzacji)" - powiedział Kaczyński we wtorek na wspólnej konferencji prasowej z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro i wiceszefem resortu Patrykiem Jakim.

Jak dodał, projekt odnosi się do wydarzeń warszawskich, ale - zastrzegł - "można go rozszerzyć do patologii w innych miejscach". "Nie chodzi tutaj o kwestie odpowiedzialności karnej, bo to są kwestie oddzielne i one będą prowadzone we właściwym trybie dla wymiaru sprawiedliwości. Chodzi o kwestie związane z własnością" - powiedział prezes PiS.

Jak poinformował, projekt ustawy dotyczącej powołania komisji weryfikacyjnej jest już gotowy. "Nie ma jeszcze decyzji, czy będzie to projekt poselski, czy też podejmie to rząd" - zaznaczył Kaczyński.

Szczegóły projektu zaprezentowali podczas konferencji Zbigniew Ziobro i Patryk Jaki. Według Ziobry projekt "zmierza do tego, aby przywracać sprawiedliwość" oraz "pokazać, że państwo działa, że państwo nie jest słabe wobec silnych, a silne wobec tych biednych, słabych ludzi wyrzucanych na bruk, przy użyciu też czasami aparatu państwa z kamienic warszawskich".

Jak mowił, komisja weryfikacyjna, której powstanie zakłada projekt, "badałaby decyzje reprywatyzacyjne podejmowane dla stołecznego miasta Warszawy pod kątem ich zgodności z prawem". Komisja Weryfikacyjna uzyska wszystkie uprawnienia komisji śledczej, a dodatkowo będzie miała możliwość podejmowania konkretnych decyzji - powiedział Zibro.

Minister wskazał, że jeśli komisja weryfikacyjna stwierdzi, że doszło do nieprawidłowości, będzie mogła podjąć decyzję merytoryczną, sprowadzającą się do tego, że będzie można "odebrać niesłusznie pozyskaną nieruchomość osobom nieuczciwym, osobom, które dopuściły się rażącego naruszenia prawa pozyskując te kamienice".

Zdaniem Ziobry, komisja będzie też mogła nakładać wielomilionowe rekompensaty, które będą odpowiadały wartości przejętych bezprawnie kamienic, nieruchomości warszawskich. "To są rozwiązania daleko idące, które pokazują i pokażą, wierzę w to, że państwo będzie skutecznie działać" - podkreślił szef MS.

Jak zaznaczył, od decyzji komisji weryfikacyjnej będzie można się odwołać do Prezesa Rady Ministrów jako "drugiej instancji, która będzie rozpatrywać odwołania złożone ewentualnie przez strony". "Od strony formalnej nad prawidłowością tego procesu stosowania prawa czuwać będzie sądownictwo administracyjne, do którego strony też będą mogły się odwołać" - dodał.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.