PARTNER PORTALU
  • BGK

Kampania: ustąp miejsca niepełnosprawnym

  • GK    26 sierpnia 2011 - 14:29
Kampania: ustąp miejsca niepełnosprawnym

Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie rozpoczyna 29 sierpnia drugą odsłonę kampanii społecznej „Przyjacielu, ustąp miejsca”.
Według szacunków w Warszawie jest ponad 180 tys. osób niepełnosprawnych. Komunikacja miejska dla wielu z nich jest podstawowym sposobem poruszania się po mieście.

Obecnie, w dni powszednie w godzinach szczytu, ponad 80 procent autobusów kursujących po stolicy to „niskopodłogowce”, poza szczytem – ponad 90 procent, a w dni świąteczne – wszystkie.

Dzięki planowanej do końca roku dostawie 168 autobusów dla Miejskich Zakładów Autobusowych i kolejnym zakupom niebawem z ulic znikną niedostępne dla osób na wózkach ikarusy.

186 „Swingów”, z których już kilkadziesiąt kursuje po stolicy, pozwoli wymienić najstarszy tabor tramwajowy. Nowe pociągi wyposażone w udogodnienia dla niepełnosprawnych kupuje Szybka Kolej Miejska.

Rozwijany jest system informacji pasażerskiej. W coraz większej liczbie tramwajów i autobusów są montowane wewnętrzne wyświetlacze i emitowane głosowe zapowiedzi przystanków.

Przyciski w nowych pojazdach, a także np. wejścia do Punktów Obsługi Pasażerów ZTM oznakowano alfabetem Braille’a.

Celem akcji Przyjacielu, ustąp miejsca” jest także uczulenie prowadzących pojazdy, aby zawsze dostrzegali niepełnosprawnych pasażerów. „Przechylenie” autobusu, w celu zniwelowania różnicy pomiędzy progiem a krawężnikiem, czy rozłożenie specjalnego podestu umożliwiającego wjazd wózkiem – to zadania, które powinny być traktowane nie tylko jako służbowy obowiązek, ale także jako zwykły, ludzki odruch.

Plakaty „Przyjacielu, ustąp miejsca” pojawią się w środkach komunikacji miejskiej, na stacjach metra oraz we wiatach przystankowych. Komunikaty będą wyświetlane na monitorach w autobusach i tramwajach, a także na ekranach Cityinfo w wagonach metra oraz na Infoscreenach na stacjach podziemnej kolejki.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.