PARTNER PORTALU
  • BGK

Karta Samorządności podzieliła radnych z powiatu pszczyńskiego

  • KDS    9 czerwca 2017 - 10:51
Karta Samorządności podzieliła radnych z powiatu pszczyńskiego
Radni Rady Powiatu Pszczyńskiego przyjęli Kartę Samorządności, ale nie byli w tym jednogłośni (fot. powiat.pszczyna.pl)

Radni Rady Powiatu Pszczyńskiego nie byli jednogłośni w sprawie przyjęcia Karty Samorządności. - Mamy podnieść rękę za tym, że nasze prawa są zagrożone? Jestem sceptycznie do tego nastawiony i to jest dla mnie hucpa polityczna - mówili przeciwnicy KS.
• Rada Powiatu Pszczyńskiego przyjęła Kartę Samorządności. 

• Jednak podczas dyskusji na jej temat nie obyło się bez ostrych spięć i nerwów. 

• W efekcie dokument, którzy przyjęło już ponad 160 gmin i 48 miast należących do ZMP, podzielił radnych na dwa obozy. 

 

Podczas ostatniej sesji rady powiatu, radni głosowali nad przyjęciem Karty Samorządności. To dokument, który powstał w związku z zapowiedziami zmian ustrojowych dotyczących samorządu terytorialnego. Znajdziemy w nim m.in. wystąpienia zawierające propozycje wspólnych działań. "Karta Samorządności" w 17 punktach opisuje najważniejsze zasady funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce. 

Do końca maja 160 gmin, 48 miast członkowskich ZMP, 17 powiatów oraz 4 województwa przyjęły Kartę Samorządności. Taką decyzję podjęli również radni powiatowi w Pszczynie, jednak jak informuje pless.pl, podczas rozmowy na ten temat nie obyło się bez ostrych słów i odwołań. 

Czytaj więcej: Karta Samorządności przyjmowana przez radnych w całej Polsce

- Tu na tej sali padły kiedyś słowa: "nie róbmy polityki, róbmy samorząd, pracujmy dla ludzi". A co my teraz robimy? Typową hucpę polityczną. W tym dokumencie pisze się, że "ogranicza się prawa wyborcze obywateli, pozbawia się przedstawicieli samorządów, mieszkańców gmin samodzielności w realizowaniu zadań publicznych z innymi jednostkami, odbiera się kompetencje gminom, powiatom, województwom, przekazuje się je administracji centralnej oddalonej od obywateli i nie można jej kontrolować. Jest to odejście od demokracji". Pytam: jakie do tej pory zostały zmienione ustawy, które spowodowałyby zmiany na tyle drastyczne i zagrażające demokracji i konstytucji? Mamy podnieść rękę za tym, że nasze prawa są zagrożone? Jestem sceptycznie do tego nastawiony i to jest dla mnie hucpa polityczna - ostro komentował radny Waldemar Januszewski. 

Z kolei radny Bronisław Gembalczyk chciał, aby dyskusję o przyjęciu KS odroczyć do następnej sesji. Spór o zapisy KS podsumował słowami św. Jana Pawła II - "aby skłócić ludzi, wystarczy ich ubrać w różne mundury". Radny dopowiedział, że w tym wypadku wystarczyła jednak Karta Samorządności - dodaje pless.pl.

Czytaj więcej: Posłowie, radni i prezydenci w obronie samorządności. Czyli przeciwko rządowi

Do sprawy odniósł się starosta Paweł Sadza, który podkreślał, że zapisy KS w dużej mierze odnoszą się do zadań samorządu. - Samorządowcy od wielu lat protestowali przeciwko niedobrym dla samorządu taktykom przekazywania im zadań i nieprzekazywania pieniędzy (...) Polityki na tej sali nigdy nie było (...). Każdy samorządowiec według własnego uznania i przekonania, co do istoty idei samorządności może się opowiadać za danym apelem bądź przeciwko niemu. Każdy z nas pełniąc funkcję reprezentanta grupy społecznej, przez którą został wybrany, ma prawo wyrażać swoją opinię - relacjonuje pless.pl. 

Czytaj więcej: Bydgoszcz przyjęła Kartę Samorządności

Także Krystian Szostak, wicestarosta pszczyński, przekonywał o konieczności przyjęcia tego dokumentu. - Szykują się zmiany, łącznie ze zmianami Konstytucji RP i ten proces trwa. To nie jest pretensja do obozu rządzącego, to jest spór o charakter ustroju państwa, czy to będzie Polska samorządowa, ta która na poziomie lokalnym podejmuje decyzje, czy będzie to Polska scentralizowana w układzie pionowym.

Ostatecznie dokument został przyjęty przez radnych. W głosowaniu wzięło udział 21 rajców. Uchwałę przyjęto większością głosów przy 14 głosach „za” i siedmiu głosach „przeciw”. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • bezpartyjny samorzadowiec, 2017-06-09 11:35:42

    Brawo radni Powiatu Pszczynskiego