PARTNER PORTALU
  • BGK

Karta Samorządności przyjmowana przez radnych w całej Polsce

  • MN    5 czerwca 2017 - 12:50
Karta Samorządności przyjmowana przez radnych w całej Polsce
Tak wyglądało podpisanie Karty Samorządności podczas Forum Samorządowego w Warszawie. (fot. ZMP)

Związek Miast Polskich podaje, że radni w całej Polsce przyjmują zapisy Karty Samorządności.
• 160 gmin przyjęło Kartę Samorządności lub poparło sprzeciw wobec zmian prawa samorządowego w Polsce.

• Karta Samorządności została zarekomendowana przez Forum Samorządowe w Warszawie, w połowie marca tego roku.

• Związek Miast Polskich zaznacza, że karta nie jest wyrazem sprzeciwu wobec rządu, ale wobec szkodliwych działań na rzecz ustroju samorządowego w Polsce.  

Do końca maja tego roku 160 gmin, 48 miast członkowskich ZMP, 17 powiatów oraz 4 województwa przyjęły Kartę Samorządności lub wyraziły sprzeciw wobec zapowiadanych zmian prawa samorządowego w Polsce – podaje Związek Miast Polskich.

Wśród miast, które przyjęły Kartę Samorządności możemy wymienić np. Warszawę, Gdańsk, Bydgoszcz, Poznań, Częstochowę, Bielsko-Białą, Gliwice, Suwałki, Kołobrzeg czy Legnicę.

Nie wszędzie tam, gdzie karta została przyjęta, odbywało się to w sposób jednogłośny. Najczęściej krytyczni wobec przyjęcia karty są przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, którzy argumentują – jak to było np. w Warszawie – że karta odnosi się do nieistniejących projektów ustaw i stanowi tylko próbę wprowadzenia zamętu.  

Czytaj też: Samorząd Radomia na wojennej ścieżce z MON. O co poszło?

Treść karty, a także krytyczne stanowiska wobec zapowiadanych i już wprowadzanych zmian w prawie samorządowym podjęły ponadto Zarząd Związku Miast Polskich, Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich, Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Wiejskich RP, Rada Unii Metropolii Polskich, a także kilka lokalnych stowarzyszeń samorządowych

Karta Samorządności została zarekomendowana przez Forum Samorządowe w Warszawie, które odbyło się w marcu tego roku i przyciągnęło około 1600 samorządowców z całej Polski. Forum było zorganizowane przez korporacje samorządowe, w tym również Związek Miast Polskich, któremu niektóre miasta zarzucają zbytnie upolitycznienie, przez co zrezygnowały z zasiadania w związku.

ZMP tłumaczy natomiast, że jest stowarzyszeniem miast, które ma na celu wspieranie idei samorządu terytorialnego, co zostało zapisane w pierwszym punkcie jego Statutu. Podkreśla, że celem związku nie jest walka z rządem, ale z niekorzystnymi działaniami na rzecz funkcjonowania samorządu terytorialnego.

- Od początku swego istnienia [ZMP] starał się z tego zobowiązania wywiązywać, budować demokrację lokalną w miastach oraz stać na straży decentralizacji, walcząc z przepisami niekorzystnymi dla samorządów miejskich, ograniczającymi kompetencje czy narzucającymi nowe zadania bez zapewnienia ich finansowania, niezależnie od tego, jaka opcja polityczna była akurat u władzy – tłumaczy na swojej stronie internetowej ZMP.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • kic-kic, 2017-06-06 15:05:19

    Takie sobie ple-ple-ple dla naiwnych. " celem związku nie jest walka z rządem"- hahahaha!!! Jaja, zwykłe jaja. Ktoś się obudził? Po dwóch latach?