PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice czekają na specustawę ws. organizacji szczytu klimatycznego

  • PAP/JS    20 października 2017 - 18:33
Katowice czekają na specustawę ws. organizacji szczytu klimatycznego
W czerwcu br. ogłoszono, że miastem-gospodarzem szczytu będą Katowice. Konkurowały one z Gdańskiem. (fot. Grupa PTWP)

Samorząd Katowic, gdzie w grudniu 2018 r. odbędzie się 24. sesja Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24), czeka na specustawę, która da podłoże prawne dla właściwych przygotowań do szczytu.
• Projekt ustawy określa zadania organów administracji publicznej oraz służb związanych z goszczeniem COP24 w Katowicach.

• Przewiduje, że minister środowiska oraz prezydent Katowic zawrą porozumienie, które określi współpracę między tymi organami.

• Zgodnie z projektem na finansowanie organizacji i obsługi szczytu klimatycznego przeznaczone będą głównie środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba, który referował stan przygotowań miasta obradującym w Katowicach posłom z sejmowej komisji ds. UE, podkreślił, że miasto spodziewa się uchwalenia specustawy w najbliższych tygodniach, aby następnie można już było zawrzeć formalne porozumienie z ministerstwem środowiska i na tej podstawie prowadzić dalsze prace.

Chodzi o projekt Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją w RP sesji Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Według informacji ze stron Rządowego Centrum Legislacji projektem zgłoszonym przez resort środowiska pod koniec czerwca br. we wrześniu zajmowała się - już po uwagach - Komisja Prawnicza.

"Mamy nadzieję, że ustawa wejdzie w życie jak najszybciej, jeszcze w listopadzie, bo to nam pozwoli sformalizować pewne rzeczy. Bierzemy aktywny udział w jej przygotowaniu, zgłaszamy swoje uwagi" - podkreślił wiceprezydent Katowic.

"Oczywiście, nie mając jeszcze tego dokumentu, na bazie pewnych doświadczeń dotychczasowych 22 szczytów klimatycznych staramy się już do tej imprezy przygotowywać. Ale np. kwestia wydatkowania środków musi mieć swoją podstawę. Specustawa i porozumienie pozwolą nam na podejmowanie odpowiednich, bezpiecznych decyzji" - zaznaczył Skiba.

Projekt ustawy określa zadania organów administracji publicznej oraz służb związanych z goszczeniem COP24 w Katowicach. Przewiduje, że minister środowiska oraz prezydent Katowic zawrą porozumienie, które określi współpracę między tymi organami. Wobec potrzeby zaangażowania kilku ministrów i służb, projekt przewiduje utworzenie zespołu koordynującego organizację konferencji. Określa też zasady dotyczące realizacji zamówień związanych z organizacją szczytu, oraz finansowania tego wydarzenia.

Zgodnie z projektem na finansowanie organizacji i obsługi szczytu klimatycznego przeznaczone będą głównie środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Łącznie ma to być blisko 130 mln zł.

Projekt zakłada ponadto, że w związku z potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas szczytu, od 26 listopada do 16 grudnia 2018 r. w Katowicach zakazane będzie uczestnictwo w tzw. zgromadzeniach spontanicznych tj. organizowanych bez uprzedniego zawiadomienia.

Skiba zaznaczył, że przyjęcie specustawy rozpocznie proces także zawierania szeregu kolejnych porozumień - z innymi instytucjami, które będą współuczestniczyły w organizacji obsługi szczytu czy związanych z nim wydarzeń. Na szczeblu regionalnym podał przykład Kolei Śląskich czy instytucji kultury, które miałyby być szczególnie aktywne w trakcie szczytu.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.