PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice, Europejski Kongres Gospodarczy: Wielka dyskusja o polityce, ekonomii, gospodarce, ale także o samorządach

  • pt    9 maja 2017 - 13:59
Katowice, Europejski Kongres Gospodarczy: Wielka dyskusja o polityce, ekonomii, gospodarce, ale także o samorządach
Tegoroczna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego rozpocznie się 10 maja (fot.wnp.pl)

Ministrowie, politycy, posłowie - m.in. Jerzy Buzek, Andrzej Dera, Jerzy Kwieciński, Andrzej Maciejewski, Sławomir Mazurek, Kazimierz Smoliński, Witold Słowik i Tomasz Żuchowski - oraz samorządowcy - m.in. Robert Biedroń, Marcin Krupa, Lucjusz Nadbereżny, Wadim Tyszkiewicz i Wojciech Saługa - będą uczestnikami samorządowych debat podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który rusza już dziś (10 maja). Będzie się on odbywać od 10 do 12 maja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
• Podczas dziewiątej edycji EEC odbędzie się ponad sto sesji. Wśród nich kilkanaście na temat bezpośredni dotyczące samorządów i z samorządowcami w roli panelistów.

• Dwie sesje odbywać się będą pod znaczący tytułem: Przyszłość samorządu terytorialnego w Polsce. Jedna dotyczyć będzie przyszłości politycznej, druga ustrojowej.

• Przekrój tematów jest bardzo szeroki. Odbędą się m.in. dyskusje pt. Aktywni inwestorzy w polskich miastach, E-obywatel w e-urzędzie, a także Gospodarka o obiegu zamkniętym.


Dziewiąta edycja największego spotkania biznesowego w Europie Centralnej odbywać się będzie od 10 do 12 maja 2017 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
W EEC udział weźmie około 8 tysięcy gości, którzy dyskutować będą o polityce, gospodarce, ekonomii, zdrowiu, edukacji, ale także o samorządach i gospodarce komunalnej.

Samorządy i samorządowców zainteresuje zapewne większość poruszanych podczas EEC tematów, bo przecież jakość funkcjonowania gmin, powiatów i województw zależy także od wielkiej polityki i gospodarki, w dużym stopniu od tego co dzieje się w Warszawie, ale także w Londynie, Paryżu i szczególnie Brukseli.

Dla samorządowców na pewno ważne będą takie dyskusje jak: „Infrastruktura transportowa w Europie Centralnej i w Polsce”, „Elektromobilność a elektroenergetyka”, „Budownictwo mieszkaniowe w Polsce”, „Finansowanie inwestycji i fundusze unijne” czy „Smogowa Polska - skuteczna walka z niską emisją”. Bardzo ciekawie zapowiadają się także takie panele jak „Przyszłość PPP w Polsce” czy „E-obywatel w e-urzędzie”.

Przygotowaliśmy także oczywiście sesje, które dotyczyć będą już stricte samorządów i samorządowców.

Rozmowy o przyszłości samorządu

Można powiedzieć, że „flagowymi” panelami samorządowej części EEC będą dwa, które odbywać się będą pod znaczącym tytułem: „Przyszłość samorządu terytorialnego w Polsce”. Jedna dotyczyć będzie przyszłości politycznej, druga ustrojowej.

W pierwszej (11 maja) wezmą udział znani samorządowcy: prezydenci Robert Biedroń, Krzysztof Kosiński, Lucjusz Nadbereżny, Andrzej Nowakowski i Wadim Tyszkiewicz.

Do drugiej zaprosiliśmy równie szacowne grono dyskutantów, bo o ustroju samorządów 12 maja rozmawiać będą: Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w kancelarii prezydenta RP, Adam Jarubas marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Maciejewski przewodniczący Sejmowej Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Wojciech Saługa marszałek województwa śląskiego i Jerzy Stępień dyrektor Instytutu Przestrzeni Obywatelskiej i Społecznej i były prezes TK.

Interesująco zapowiada się panel pt. „Gospodarka o obiegu zamkniętym”, bo tematy dotyczące gospodarowania odpadami - a głównie o tym aspekcie o GOZ będziemy rozmawiać podczas panelu - zawsze budziły na EEC wielkie emocje.

Wśród gości mamy tu z jednej strony „odpowiadającego” za gospodarkę odpadami wiceministra Sławomira Mazurka, z drugiej niezależnych ekspertów, co zapowiada, mamy nadzieję, inspirujące porównanie różnych punktów widzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym.×
KOMENTARZE (1)

  • Rebus, 2017-05-09 20:16:16

    Hm. A czemu nikt się nie zajmie omawianiem przyszłości Sejmu i Senatu. Leśnych dziadków pora już też wyrugować