PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice: Strefa tempo 30 i ścieżki rowerowe zmniejszą problemy komunikacyjne?

  • PAP/MN    18 września 2017 - 16:48
Katowice: Strefa tempo 30 i ścieżki rowerowe zmniejszą problemy komunikacyjne?
Tylko 30 proc. podróżujących w Katowicach decyduje się na komunikację miejską. (fot. pixabay)

Kolejne strefy ograniczonej prędkości w mieście, nowe drogi rowerowe, godzina darmowej jazdy rowerem miejskim – w ten sposób Katowice obchodzą w tym roku Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT), trwający od 16 do 22 września.
• Katowice przeznaczyły w tym roku ok. 6 mln złotych na budowę nowych ścieżek rowerowych.

• Według danych urzędu miasta, 70 proc. osób poruszających się po Katowicach wybiera samochody osobowe.

• Nadzieję na rozwiązanie problemów komunikacyjnych prezydent Katowic pokłada w powstającej właśnie Metropolii Śląsko-Zagłębiowskiej.

Pierwsza strefa ograniczonego tempa została wprowadzona na terenie Katowic w 2015 roku i objęła centrum miasta. Teraz ograniczenie prędkości wprowadzono również w dzielnicy Ochojec (os. Odrodzenia i ul. Szenwalda), gdzie wynosi 30 km/h. Kolejny obszar obejmuje Osiedle Tysiąclecia, gdzie nie można jeździć szybciej niż 40 km/h. "W dyskusji z mieszkańcami, władzami spółdzielni, policją i w oparciu o nasze analizy, podnieśliśmy tę prędkość do 40km/h" - wyjaśnił prezydent miasta Marcin Krupa podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Strefa Tempo 30 w Katowicach ma na celu poprawę bezpieczeństwa i usprawnienie ruchu pieszych oraz rowerzystów. Według statystyk urzędu miasta, po wprowadzeniu ograniczenia prędkości do 30km/h, w ciągu roku w centrum miasta, liczba wypadków z udziałem rowerzystów i pieszych spadła o ponad połowę w porównaniu z rokiem 2014.

Czytaj też: Wrocławska aplikacja zrewolucjonizuje sposób poruszania się po mieście

W trakcie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Katowicach zostanie również otwarta droga rowerowa łącząca ulicę Chorzowską z Osiedlem Witosa i trasą rowerową nr 103. "Przeznaczyliśmy w tym roku ok. 6 mln złotych na budowę nowych ścieżek rowerowych" - powiedział Krupa. "Powstaje absolutnie sieć transportu rowerowego, z której możemy korzystać i poruszać się praktycznie po całym mieście" - dodał.

"Zrównoważony transport to równowaga pomiędzy transportem indywidualnym, a transportem masowym, inaczej zwanym publicznym. Tak więc przymierzamy się do tego jako miasto" - zaznaczył prezydent miasta. Według danych urzędu miasta, 70 proc. osób poruszających się po Katowicach wybiera samochody osobowe, a pozostałe 30 proc. podróżujących decyduje się na komunikację miejską.

Czytaj też: Stacje ładowania samochodów elektrycznych: 14 nowych stacji już w październiku

Nadzieję na rozwiązanie problemów komunikacyjnych prezydent Krupa pokłada w powstającej właśnie Metropolii Śląsko-Zagłębiowskiej: "Myślę, że tutaj z pomocną dłonią przyjdzie metropolia, która ma przejąć transport publiczny i zastanowić się nad rozwiązaniami, które spowodują wreszcie tę równowagę i odciążą też nasze miasta od ruchu indywidualnego".

Prezydent Krupa przypomniał również o realizowanych w mieście inwestycjach drogowych oraz centrach przesiadkowych, gdzie będzie można przesiadać się z samochodu do komunikacji miejskiej i w ten sposób szybciej dotrzeć do centrum Katowic.

W ramach ETZT, podobnie jak w innych europejskich miastach, 22 września kierowcy za okazaniem dowodu rejestracyjnego należącego do nich pojazdu oraz dokumentu ze zdjęciem, będą mogli za darmo korzystać z komunikacji miejskiej. W tym dniu Katowice proponują również wszystkim mieszkańcom darmowy przejazd zabytkowym tramwajem oraz godzinę darmowej jazdy miejskimi rowerami; w mieście jest 35 stacji rowerowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.