PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice zgłoszą wniosek o przeniesienie tam jednej z unijnych agencji

  • pt/pap    3 lipca 2017 - 13:18
Katowice zgłoszą wniosek o przeniesienie tam jednej z unijnych agencji
Prezydent Katowic Marcin Krupa potwierdził w poniedziałek, że miasto "chce jak najszybciej przygotować wniosek" (fot. PTWP)

Samorząd Katowic w ciągu kilku dni zamierza wnioskować do rządu ws. zgłoszenia tego miasta jako siedziby jednej z dwóch agencji Unii Europejskiej, mieszczących się obecnie w Wielkiej Brytanii.
W Londynie swoje siedziby mają obecnie Europejska Agencja Leków (EMA) - odpowiadająca m.in. za ocenę naukową i monitorowanie bezpieczeństwa produktów leczniczych - oraz Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) - niezależny organ UE, którego zadaniem jest skuteczna i spójna regulacja oraz utrzymanie stabilności i prawidłowego funkcjonowania sektora bankowego.

Przygotowywane wystąpienie miasta to kontynuacja działań w tej sprawie rozpoczętych we wrześniu ub. roku przez grupę posłów PiS z woj. śląskiego.

Jak przypomniał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poseł PiS Jerzy Polaczek, podczas posiedzenia Rady Europejskiej 22-23 czerwca br. ustalono "Procedurę wypracowania decyzji o zmianie lokalizacji Europejskiej Agencji Leków i Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego w kontekście wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii".

W tym kontekście Polaczek wraz z grupą posłów PiS ponownie zgłosił wniosek (w formie interpelacji) do Rady Ministrów o decyzję lokalizującą w Katowicach jedną z instytucji europejskich, które muszą zostać przeniesione z Wielkiej Brytanii do jednego z państw członkowskich.

Zgodnie z ustaloną procedurą przeniesienia obu opuszczających Londyn agencji, decyzja o ich nowych lokalizacjach ma zostać podjęta w drodze głosowania w listopadzie 2017 r. i poprzedzona dyskusją na październikowym szczycie UE. Państwa członkowskie mogą zgłaszać swoje oferty dotyczące lokalizacji do końca lipca br.

Obie agencje będą funkcjonowały w Londynie do końca marca 2019 r. Następnego dnia powinny płynnie zacząć funkcjonować w nowej lokalizacji.

Polaczek w poniedziałek wyraził przekonanie, że kandydaturze Katowic sprzyja m.in. powierzenie temu miastu organizacji w grudniu 2018 r. szczytu klimatycznego ONZ (zgromadzi ok. 20 tys. osób), w 2019 r. Światowego Kongresu Antydopingowego, a także przyjęcie ustawy metropolitalnej (wraz z wydaniem rozporządzenia Rady Ministrów, na podstawie którego 1 lipca powstała ponad dwumilionowa Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ze stolicą w Katowicach).

Poseł PiS przypomniał, że Polska, która po Brexicie będzie piątym co do wielkości państwem UE, jest obecnie siedzibą tylko jednej unijnej agencji (Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej - Frontex). Hiszpania, Francja i Niemcy mają po cztery-pięć agencji, a Grecja i Węgry - po dwie takie instytucje. Jednocześnie spośród 37 agencji europejskich, 13 ma swoje siedziby poza stolicami państw, w których funkcjonują.

Prezydent Katowic Marcin Krupa potwierdził w poniedziałek, że miasto "chce jak najszybciej przygotować wniosek". Zaakcentował, że istniejąca tam i będąca obecnie w budowie baza biurowa najwyższej klasy może zapewnić wymagane przez Europejską Agencję Leków 27 tys. m kw. powierzchni (Europejski Urząd Nadzoru Bankowego potrzebuje ok. 2350 m kw).

"Katowice są doskonałym miejscem - patrząc z punktu widzenia samego położenia, ale też potencjału metropolitalnego. Funkcjonuje tu absolutnie doskonały rynek biurowy, który jest czwartym rynkiem w Polsce. Również ceny są o wiele niższe niż w stolicach. Posiadamy oczywiście bazę, która zapewni również m.in. kwestię edukacji i oświaty dla rodzin, które przyjadą tutaj do Katowic" - zaznaczył Krupa.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.