PARTNER PORTALU
  • BGK

KBW: Referenda, wybory przedterminowe i uzupełniające to cotygodniowa norma

  • aw    16 maja 2017 - 09:16
KBW: Referenda, wybory przedterminowe i uzupełniające to cotygodniowa norma
Najbliższe wybory przedterminowe odbędą się 21 maja w Olecku (fot. commons.wikimedia.org)

Od początku 2015 roku zorganizowanych w całym kraju zostało blisko 400 głosowań uzupełniających do rad gminnych lub miejskich, 37 referendów lokalnych. Krajowe Biuro Wyborcze podało statystyki obejmujące ostatnie 2,5 roku pracy Biura.

Co tydzień w Polsce odbywa się średnio sześć głosowań w wyborach uzupełniających do rad gminnych lub miejskich – wynika z danych statystycznych, przygotowanych przez Krajowe Biuro Wyborcze.

Tylko w ostatnią niedzielę - 14 maja odbyły się uzupełniające wybory do Rada Gminy Łyszkowice (łódzkie), Rady Miejskiej Wolbromia (małopolskie), Rada Gminy Sochaczew (mazowieckie) i Rady Miejskiej w Dobrym Mieście (warmińsko - mazurskie).

 

Najbliższe wybory przedterminowe odbędą się 21 maja w Olecku. Mieszkańcy wybiorą tam nowego burmistrza. Przedterminowe wybory zostały ogłoszone w związku z wygaszeniem mandatu sprawującego ten urząd od 18 lat Wacława Olszewskiego, który złamał ustawę antykorupcyjną.

Przybywa też referendów lokalnych. Większość związana jest z odwołaniem lokalnych włodarzy, ale zwykle kończy się fiaskiem z powodu niskiej frekwencji. Wyjątkowe pod tym względem było kwietniowe referendum w Gietrzwałdzie, gdzie mieszkańcy odwołali w referendum wójta Marcina Sieczkowskiego.

Referenda lokalne mogą dotyczyć też innych kwestii. W 2015 r. Wrocławianie odpowiadali przy urnach na pytanie czy są za organizowaniem takich imprez jak Europejska Stolica Kultury 2016 i World Games 2017, a w styczniu tego roku mieszkańcy woj. podlaskiego zostali zapytani o to czy chcą regionalnego lotniska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.