PARTNER PORTALU
  • BGK

Kielce. Mieszkańcy pożegnają dworzec autobusowy przed remontem

  • pt/pap    31 sierpnia 2017 - 16:03
Kielce. Mieszkańcy pożegnają dworzec autobusowy przed remontem
Oddany do użytku w 1984 r. modernistyczny dworzec jest jednym z najbardziej charakterystycznych pod względem architektonicznym budynków w Kielcach (fot.kielce.pl)

Warsztaty artystyczne, koncerty, potańcówka – to niektóre z atrakcji przygotowanych w ramach imprezy "Pożegnanie dworca PKS", zaplanowanej na 8-9 września w Kielcach. Będzie można m. in. zwiedzać zakamarki i poznać dzieje gmachu, który czeka generalny remont.
Oddany do użytku w 1984 r. modernistyczny dworzec jest jednym z najbardziej charakterystycznych pod względem architektonicznym budynków w Kielcach. Gmach nie był jednak remontowany od kilkunastu lat i niszczeje. Za kilka miesięcy miasto rozpocznie remont dworca - powstanie tu nowoczesne centrum komunikacyjne.

Z tej okazji grupa kielczan z nieformalnej grupę Letni Klub Śniadaniowy, wspierana przez miejskie instytucje, organizuje akcję "pożegnalną" na dworcu.

"Chyba nie jesteśmy odosobnieni w opinii, że ten budynek jest niezwykłą wartością sentymentalną dla wszystkich kielczan, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Kielc. Czeka go coś bardzo ważnego i warto z tej okazji zrobić imprezę i sprowadzić tu sporo działań kulturalnych i edukacyjnych" - podkreśliła w czwartek podczas konferencji prasowej przedstawicielka organizatorów, Agata Wojda.

Na piątkowy wieczór 8 września w budynku dworca pod hasłem "Muzyka w przestrzeni" zaplanowano koncerty zespołu Super Girl and Romantic Boys, grającego electro-rock i electro-punk. Z kolei nowoczesne remiksy i jazzowe adaptacje szlagierów okresu międzywojennego, zabrzmią w projekcie artystycznym kielczanina Dariusza Makaruka "Kino Mocne", w którym gościnne wystąpi wokalistka Kasia Kowalska.

W sobotę 9 września - dzień otwarty dworca. Chętni będą mogli zwiedzić niedostępne na co dzień zakamarki obiektu, pobawić się przy grach retro czy wyruszyć na przejażdżkę historycznym autobusem marki ikarus.

Kielecki Instytut Dizajnu (IDK) przygotował warsztaty dla dzieci i dorosłych, w ramach projektu "Zabierz dworzec do domu". Jak opisywał dyrektor Wzgórza Zamkowego - instytucji, której częścią jest IDK - Rafał Nowak, będą to m. in. zajęcia drukowania na prasie pamiątkowych kartek w tradycyjnej technice składu zecerskiego, konstruowanie makiet budynku dworca czy sesja fotograficzna z elementami nawiązującymi do dworca.

Zaplanowano panel dyskusyjny, poświęcony losom architektury modernistycznej w Polsce. Będzie można także obejrzeć wystawę o historii dworca autobusowego w Kielcach, przygotowaną przez Muzeum Historii Kielc i zapoznać się z projektem modernizacji obiektu.

Wspólnie z Grupą VIVE - mecenasem imprezy - na dworcu będzie zorganizowana akcja "Torba za torbę". Jak wyjaśniała rzecznik prasowa grupy Ewelina Rozpara, osoby, które przyniosą torbę niepotrzebnych tekstyliów - używanych ubrań - otrzymają torbę ekologiczną, stworzoną we współpracy z uznanym projektantem mody, Mariuszem Przybylskim.

Eko-torby są zrobione ze specjalnie zaprojektowanej włókniny, powstałej z przetworzonych tekstyliów. Przedsięwzięcie jest także efektem współpracy z organizacją ekologiczną WWF Polska.

Wieczorem w budynku dworca będzie można się pobawić podczas "Potańcówki Międzypokoleniowej". "Mamy nadzieję, że będzie to projekt, który zbierze kielczan i pozwoli im oddać hołd temu niesamowitemu budynkowi" - zachęcała do udziału w akcji "Pożegnania dworca PKS" Kasia Kędzierska z Letniego Klubu Śniadaniowego.

Współorganizatorami imprezy są: Urząd Miasta Kielce, Wzgórze Zamkowe i Instytut Dizajnu Kielce.

Zbudowany na planie koła dworzec autobusowy w Kielcach, ma formę rotundy zwieńczonej kopułą ze świetlikami. Jego budowa ruszyła w 1975 r. Do użytku został oddany dziewięć lat później. Stanowiska dla autobusów są rozmieszczone wzdłuż obwodu koła otaczającego budynek.

Gotowa jest już koncepcja architektoniczna przebudowy dworca. W myśl projektu, zachowana będzie charakterystyczna bryła budynku - nazywanego często "kieleckim UFO" z jego żelbetową konstrukcją.

Modernizacja dworca powinna rozpocząć się w lutym 2018 r., ma potrwać ok. roku. Inwestycję miasto Kielce będzie realizowało przy wykorzystaniu funduszy unijnych.

Letni Klub Śniadaniowy to nieformalna grupa, tworzona przez miejskie aktywistki, która prowadzi działania mające na celu integrację społeczną oraz ożywianie przestrzeni miejskiej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.