PARTNER PORTALU
  • BGK

Kilar w Katowicach. Wyjątkowy koncert w wyjątkowym miejscu

  • KDS    13 lipca 2017 - 10:33
Kilar w Katowicach. Wyjątkowy koncert w wyjątkowym miejscu
W katowickim Spodku odbędzie się koncert z okazji 85. urodzin Wojciecha Kilara, kompozytora, który swoje życie związał z tym miastem (fot. Grupa PTWP)

Największe utwory Wojciecha Kilara – Krzesany, Orawa czy Polonez z „Pana Tadeusza”. Do tego muzycy z NOSPR, Aukso, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej czy znani soliści i wyjątkowy gość specjalny. Tak w wielkim skrócie zapowiada się koncert z okazji 85. rocznicy urodzin Wojciecha Kilara, który 24 września odbędzie się w katowickim Spodku. Wydarzenie uświetni tegoroczne 152. Urodziny Katowic – Miasta Muzyki UNESCO.
Tegoroczne urodziny Katowic będą miały swój finał w Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek. W miejscu nazywanym ikoną architektury, które nierozerwalnie kojarzy się z Katowicami. Miastem w którym żył i tworzył Wojciech Kilar, wybitny kompozytor, który w tym roku skończyłby 85 lat.

– Wojciech Kilar swoją światową karierę rozpoczął właśnie w Katowicach, tutaj też tworzył przez całe życie. Cieszy nas, że w Spodku będziemy mogli oddać hołd kompozytorowi tak wielkiego formatu, prezentując równocześnie ogromny potencjał miasta i regionu – mówi Marcin Stolarz, prezes spółki PTWP Event Center, zarządcy obiektu. - Jestem przekonany, że utwory mistrza wybrzmią w Katowicach – Mieście Muzyki UNESCO i w Spodku tak, jak nie wybrzmiałyby nigdzie indziej, a ten podwójnie urodzinowy koncert będzie niezapomnianym przeżyciem – podkreśla.

Dwugodzinny spektakl muzyczny rozegra się na dwóch dużych scenach. Całość obudowana zostanie w wyjątkową oprawę wizualną oraz efekty świetne.

- Obok siebie wystąpią trzy orkiestry: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka, Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka – zdradza reżyser koncertu Krzysztof Materna. – Program wzbogaciliśmy o występy wybitnych muzyków, Pawła Trojaka, solisty śpiewającego barytonem oraz Kuby Stankiewicza, pianisty jazzowego. Gościem specjalnym koncertu będzie Ingolf Wunder – światowej klasy pianista, laureat II nagrody w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina – wymienia dalej. Jak zapewnia, nikt do tej pory nie pokazał bogactwa muzyki Wojciecha Kilara w ramach jednego koncertu w taki sposób.

Obok najwybitniejszych utworów muzyki klasycznej, m.in.: fragmentów koncertów fortepianowych, Krzesanego, Orawy, Siwej Mgły, w repertuarze znajdą się również dzieła muzyki filmowej, m.in.: Marsz Kawalerii z „Kroniki Wypadków Miłosnych” w reż. Andrzeja Wajdy, Mazur z „Zemsty” w reż. Andrzeja Wajdy, Pieśń o Małym Rycerzu z „Przygód Pana Michała” w reż. Jerzego Hoffmana, Polonez z „Pana Tadeusza” w reż. Andrzeja Wajdy, Walc z „Trędowatej” w reż. Jerzego Hoffmana czy The Party z „Draculi” w reż. F. F. Copolli.

Bilety na koncert w promocyjnej cenie od 59 zł będzie można zakupić poprzez stronę eventim.pl. Sprzedaż biletów rusza w piątek 14 lipca o godzinie 10.00. Współgospodarzem koncertu jest Miasto Katowice.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.