PARTNER PORTALU
  • BGK

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w otwarciu Świątyni Opatrzności Bożej

  • PAP/MN    11 listopada 2016 - 12:33
Kilka tysięcy osób uczestniczyło w otwarciu Świątyni Opatrzności Bożej
Msza z "Aktem Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej" rozpoczęła trzydniowe uroczystości otwarcia świątyni. (fot. Kancelaria Prezydenta/Twitter)

Kilka tysięcy osób, w tym najważniejsi przedstawiciele duchowieństwa, władz państwowych i samorządowych zgromadziła uroczysta msza święta za Ojczyznę z okazji otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Uczestniczymy w historycznym wydarzeniu – mówił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki podkreślał zaś, że dziękując za wolność musimy pamiętać, że jest ona nie tylko dana, "ale jednocześnie zadana".

Msza z "Aktem Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej" rozpoczęła trzydniowe uroczystości otwarcia świątyni. Liturgia z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, marszałków Sejmu i Senatu Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego oraz premier Beaty Szydło miała bardzo uroczystą oprawę. Towarzyszyły jej m.in. poczty sztandarowe służb mundurowych.

Kard. Nycz podkreślał, że "dziś stajemy przy ołtarzu tej monumentalnej świątyni, by przede wszystkim dziękować". Na pierwszym miejscu - jak mówił - podziękowania te należą się Bogu i jego Opatrzności, a w dalszej kolejności "darczyńcom z całej Polski".

"Bez waszej ofiarności nie byłoby tej pięknej świątyni" - powiedział metropolita warszawski. Dziękował też inicjatorowi powrotu do idei budowy świątyni, swojemu poprzednikowi, kard. Józefowi Glempowi. "Szkoda, że nie doczekał dzisiejszego dnia" - powiedział kard. Nycz.

"Dziękujemy też za odzyskanie niepodległości w roku 1918 i modlimy się w intencji naszej ojczyzny" - mówił.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki w homilii przypomniał słowa papieża Jana Pawła II, wygłoszone w siedzibie ONZ, gdzie mówił, że "podstawowy problem, jaki dzisiaj musimy podjąć to problem odpowiedzialnego korzystania z wolności. Zarówno w wymiarze ludzkim jak i społecznym".

"W oderwaniu od prawdy o człowieku wolność przeradza się - w życiu indywidualnym w samowolę, a w życiu politycznym w przemoc silniejszego i w arogancję władzy" - powiedział abp. Gądecki.

Szef KEP przypomniał też skąd wzięła się idea budowy Świątyni Opatrzności Bożej, wskazując, że o jej wzniesieniu zdecydował jeszcze Sejm Czteroletni w 1791 r. Było to dwa dni po ogłoszeniu Konstytucji 3 Maja "aby na tę pamiątkę kościół ex voto wszystkich stanów był wystawiony i Wyższej Opatrzności poświęcony".

"Z woli króla Stanisława Augusta Poniatowskiego kościół miał stanąć w Ujazdowie. W pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji położono tam kamień węgielny i na tym się skończyło. Dwa tygodnie później na ziemie Rzeczypospolitej wtargnęły wojska rosyjskie i - z racji rozbiorów - budowa okazała się niemożliwa" - przypomniał abp. Gądecki.

Dodał, że do idei wracano parokrotnie m.in. w 1921 r., kiedy wolę zbudowania świątyni potwierdził Sejm Ustawodawczy, lecz tym razem na przeszkodzie stanął wybuch II wojny światowej.

"Po wojnie do jej powstania zachęcali kard. August Hlond i kard. Stefan Wyszyński, napotykając na zdecydowany sprzeciw władz komunistycznych. W końcu - w sposób niezwykle odważny i narażając się na liczne krytyki - z inicjatywą wzniesienia świątyni Opatrzności wystąpił w wolnej Polsce ks. kard. Józef Glemp, poparty przez Episkopat, Sejm i Senat" - podkreślił abp. Gądecki.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • umbra, 2016-12-09 12:46:57

    Do katolik: biedota w Willanowie??
  • katolik, 2016-11-14 12:32:48

    Czy ten przepych (przy polskiej biedocie) podobałby się Opatrzności ? Brak na lekarstwa, na głodujące dzieci (500+ jest dla rodziców), żadnego wsparcia dla niepełnosprawnych, nędza na wsi .... ale trzeba łożyć na utrzymanie pałacu Opatrzności, szczególnie radują się ci którzy nie dali ze swoich zaso...bów nawet złotówki - PAD i PBSz.  rozwiń