PARTNER PORTALU
  • BGK

Koalicja Miast dla Kultury: Wrocław prezentuje się w Łodzi

  • aw/PAP    5 lipca 2016 - 15:19
Koalicja Miast dla Kultury: Wrocław prezentuje się w Łodzi
Celem projektu realizowanego w ramach ESK Wrocław 2016 jest promocja kultury oraz tożsamości największych polskich miast: Lublina, Szczecina, Poznania, Łodzi, Gdańska, Katowic i Wrocławia (fot.wroclaw.pl)

Spektakl "Wielka Woda" i dwie wystawy - poświęcona Tadeuszowi Różewiczowi oraz artystycznej grupy "Luxus" - złożyły się na prezentację Europejskiej Stolicy Kultury 2016 - Wrocławia, która odbywa się w Łodzi do 13 lipca w ramach Koalicji Miast dla Kultury.
"Koalicja Miast dla Kultury" to pierwszy w historii Europejskiej Stolicy Kultury projekt integrujący miasta ubiegające się o ten zaszczytny tytuł. Celem projektu realizowanego w ramach ESK Wrocław 2016 jest promocja kultury oraz tożsamości największych polskich miast: Lublina, Szczecina, Poznania, Łodzi, Gdańska, Katowic i Wrocławia " - poinformowała łódzka koordynatorka projektu Kamila Majchrzycka.

Zanim Łódź zaprezentuje się we Wrocławiu - co będzie miało miejsce od 14 do 17 lipca - artystów ze stolicy Dolnego Śląska będzie można oglądać w łódzkiej Fabryce Sztuki i Off Piotrkowskiej. W Art_Inkubatorze dostępna jest wystawa poświęcona poecie związanemu z Wrocławiem od lat 60. XX wieku - Tadeuszowi Różewiczowi. Ekspozycja zawiera wiersze z ostatniego okresu twórczości wielkiego polskiego poety.

Poezji Różewicza towarzyszy prezentacja dzieł plastycznych wrocławskiej grupy "Luxus". Artyści związani ze środowiskiem kontrkulturowym końcówki lat 70 przez wielu krytyków uznawani są za jedno z najważniejszych zjawisk artystycznych w polskiej sztuce przełomu lat 80. i 90. Obie ekspozycje prezentowane będą do 13 lipca.

W ramach projektu w piątek odbędzie się w Łodzi Forum Koalicji Miast dla Kultury skierowane do osób związanych z sektorem kreatywnym, m.in. dyrektorów i pracowników instytucji kultury i organizacji pozarządowych, pracowników wydziałów i departamentów związanych z kulturą, promocją i edukacją, twórców niezależnych, odbiorców kultury. Podczas warsztatów uczestnicy będą zastanawiać się m.in. nad aspektami formalno-prawnymi prowadzenia działalności kulturalnej czy programowaniem kultury pod kątem potrzeb mieszkańców.

W kolejnym tygodniu - od 14 do 17 lipca - w postindustrialnej przestrzeni Browaru Mieszczańskiego we Wrocławiu planowane są alternatywne wydarzenia artystyczne i edukacyjne pod wspólnym hasłem "Łódź. Tkana odnowa". Według Majchrzyckiej, prezentacja Łodzi obejmie ponad 30 wydarzeń z dziedziny teatru, sztuk wizualnych, przemysłów kreatywnych, video-artu, filmu, muzyki, performance, fotografii, animacji, które "niczym nitki tkaniny splotą się w L.Story - finałowy koncert z wideokomiksem, przedstawiający marzenia i wyobrażenia łodzian o swoim mieście."

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.