Komisja wspólna znowu obraduje. Premier: będą pieniądze dla JST

  • Bartosz Dyląg
  • 26-01-2016
  • drukuj
Po dwumiesięcznej przerwie zebrała się Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST ). Posiedzenie otworzyła premier Beata Szydło, a nominacje dla członków strony rządowej wręczył szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
Komisja wspólna znowu obraduje. Premier: będą pieniądze dla JST
- Nasz rząd będzie zawsze cedował zadania wyposażając was w odpowiednie środki finansowe – powiedziała we wtorek (26 stycznia) premier Szydło. (fot.: twitter/MSWiA)

Zadaniem komisji wspólnej jest wypracowywanie wspólnego stanowiska rządu i samorządu terytorialnego, omawiane są tam projekty aktów prawnych ważnych z punktu widzenia środowiska samorządowego w kraju. Ostatni raz - na posiedzeniu plenarnym – KWRiST zebrała się w środę, 28. października, tuż po wyborach parlamentarnych. Z komisją wspólną pożegnał się wówczas jej współprzewodniczący ze strony rządowej, ustępujący szef MAC Andrzej Halicki.

W listopadzie i październiku obie strony nie spotkały się więcej, KWRIST pracowała jedynie w trybie obiegowym. Przyczyną był brak powołań do komisji ze strony rządowej. Nominacje stały się faktem we wtorek, 26 stycznia, wręczył je minister spraw wewnętrznych i administracji, współprzewodniczący KWRiST Mariusz Błaszczak. Nominacje otrzymał m.in. podsekretarz stanu w MSWiA Sebastian Chwałek.

Nominacje od ministra Błaszczaka otrzymuje Sebastian Chwałek (fot.: twitter)
Nominacje od ministra Błaszczaka otrzymuje Sebastian Chwałek (fot.: twitter)

Premier: nie będzie zadań bez pieniędzy

Wcześniej posiedzenie otworzyła premier Beata Szydło. – Praca samorządu jest bardzo ważna. Samorząd jest tym środowiskiem, które na co dzień musi borykać się z najpoważniejszymi problemami, które dotyczą ludzi – powiedziała premier. – Współpraca pomiędzy wojewodami, samorządem i rządem jest niezwykle istotna - dodała.

Zdaniem Beaty Szydło „najważniejszym wspólnym wyzwaniem, które w tej chwili przed nami, jest realizacja sztandarowego programu, który przygotował rząd, czyli Rodzina 500+”.

Premier złożyła także ważną dla samorządowców obietnicę: - Nasz rząd będzie zawsze cedował zadania wyposażając was w odpowiednie środki finansowe – powiedziała.

Komisja zajmowała się m.in. projektem rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie finansowego wsparcia na tworzenie lokali socjalnych, projektem rozporządzenia w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskania uprawnień przez egzaminatorów oraz dokumentów stosowanych w tych sprawach, projektem rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, a także projektem dotyczącym sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2016.

Premier Beata Szydło otwiera w KPRM posiedzenie komisji wspólnej. (fot.: twitter/MSWiA)
Premier Beata Szydło otwiera w KPRM posiedzenie komisji wspólnej. (fot.: twitter/MSWiA)

W efekcie nominacji, poza Mariuszem Błaszczakiem, skład KWRiST ze strony rządowej tworzą: Sebastian Chwałek, podsekretarz stanu w MSWiA, Szymon Ruman, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Hanna Majszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Patryk Jaki, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Teresa Wargocka, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Piotr Warczyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Ryszard Zarudzki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Mariusz Gajda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Ze strony samorządowej w składzie KWRiST znajdują się Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, Wojciech Długoborski, wiceburmistrz Chojny, Zbigniew Deptuła, starosta makowski, Krzysztof Iwaniuk, wójt Terespola, Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, Stanisław Bodys, burmistrz Rejowca Fabrycznego, Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic, Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz, Edmund Kaczmarek, starosta jędrzejowski, Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, Marcin Krupa, prezydent Katowic, a także Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE