PARTNER PORTALU
  • BGK

Komisja wspólna znowu obraduje. Premier: będą pieniądze dla JST

  • Bartosz Dyląg    26 stycznia 2016 - 13:45
Komisja wspólna znowu obraduje. Premier: będą pieniądze dla JST
- Nasz rząd będzie zawsze cedował zadania wyposażając was w odpowiednie środki finansowe – powiedziała we wtorek (26 stycznia) premier Szydło. (fot.: twitter/MSWiA)

Po dwumiesięcznej przerwie zebrała się Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST ). Posiedzenie otworzyła premier Beata Szydło, a nominacje dla członków strony rządowej wręczył szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
Zadaniem komisji wspólnej jest wypracowywanie wspólnego stanowiska rządu i samorządu terytorialnego, omawiane są tam projekty aktów prawnych ważnych z punktu widzenia środowiska samorządowego w kraju. Ostatni raz - na posiedzeniu plenarnym – KWRiST zebrała się w środę, 28. października, tuż po wyborach parlamentarnych. Z komisją wspólną pożegnał się wówczas jej współprzewodniczący ze strony rządowej, ustępujący szef MAC Andrzej Halicki.

W listopadzie i październiku obie strony nie spotkały się więcej, KWRIST pracowała jedynie w trybie obiegowym. Przyczyną był brak powołań do komisji ze strony rządowej. Nominacje stały się faktem we wtorek, 26 stycznia, wręczył je minister spraw wewnętrznych i administracji, współprzewodniczący KWRiST Mariusz Błaszczak. Nominacje otrzymał m.in. podsekretarz stanu w MSWiA Sebastian Chwałek.

Premier: nie będzie zadań bez pieniędzy

Wcześniej posiedzenie otworzyła premier Beata Szydło. – Praca samorządu jest bardzo ważna. Samorząd jest tym środowiskiem, które na co dzień musi borykać się z najpoważniejszymi problemami, które dotyczą ludzi – powiedziała premier. – Współpraca pomiędzy wojewodami, samorządem i rządem jest niezwykle istotna - dodała.

Zdaniem Beaty Szydło „najważniejszym wspólnym wyzwaniem, które w tej chwili przed nami, jest realizacja sztandarowego programu, który przygotował rząd, czyli Rodzina 500+”.

Premier złożyła także ważną dla samorządowców obietnicę: - Nasz rząd będzie zawsze cedował zadania wyposażając was w odpowiednie środki finansowe – powiedziała.

Komisja zajmowała się m.in. projektem rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie finansowego wsparcia na tworzenie lokali socjalnych, projektem rozporządzenia w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskania uprawnień przez egzaminatorów oraz dokumentów stosowanych w tych sprawach, projektem rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, a także projektem dotyczącym sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2016.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.