PARTNER PORTALU
  • BGK

Komisja zajmie się sprawą miejsc parkingowych w Krakowie? Decyzja należy do rady

  • MIW    8 marca 2018 - 15:08
Komisja zajmie się sprawą miejsc parkingowych w Krakowie? Decyzja należy do rady
Pod koniec ubiegłego roku w Krakowie zniknęło kilka tysięcy miejsc parkingowych (fot. Pixabay.com)

Grupa mieszkańców Krakowa chce, aby radni powołali Komisję ds. Zbadania Nieprawidłowości w związku z reorganizacją ruchu w strefach płatnego parkowania. Pod koniec ubiegłego roku zniknęło stamtąd kilka tysięcy miejsc parkingowych. Komisja miałaby też przyjrzeć się realizacji projektu „Mobilny Kraków” i Polityki Transportowej rady miasta Krakowa.
  • Jesienią ubiegłego roku władze Krakowa podjęły decyzję o poszerzeniu chodników. Skutkiem tego ubyło miejsc parkingowych.
  • Argumenty za takim rozwiązaniem stoją w sprzeczności z wykładnią przepisów przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, a także z praktyką w innych miastach – wskazują mieszkańcy, którzy wystąpili do rady o powołanie specjalnej Komisji.
  • Komisja miałaby by się zająć kontrolą polityki transportowej, zmian w organizacji ruchu w strefach płatnego parkowania i funkcjonowania projektu „Mobilny Kraków”.

Z wnioskiem o powołanie Komisji wystąpiła do radnych grupa mieszkańców Krakowa zrzeszona w inicjatywie „Nic o nas bez nas”. Jak proponuje w swym projekcie uchwały, Komisja ds. Zbadania Nieprawidłowości miałaby się zająć kontrolą polityki transportowej, zmian w organizacji ruchu w strefach płatnego parkowania i funkcjonowania projektu „Mobilny Kraków” (dotyczyłaby m.in. audytu wydawanych zezwoleń do strefy B i zgodności działań władz gminy w zakresie obowiązujących przepisów).

Jak stwierdzają mieszkańcy w uzasadnieniu projektu uchwały, ogłoszony w sierpniu ubiegłego roku przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu projekt korekty stref płatnego parkowania, który „doprowadził do likwidacji kilku tysięcy miejsc postojowych w SPP, wzbudził ogromne emocje społeczne wśród krakowian”.

Przypomnijmy, że jesienią ubiegłego roku władze Krakowa podjęły decyzję o poszerzeniu chodników do 2 metrów (lub 1,5 m w sytuacjach nadzwyczajnych). Aby zabezpieczyć taką szerokość chodników, w wielu ich miejscach pojawiły się słupki blokujące wjazd samochodom. Ograniczono też ruch m.in. na Kazimierzu. To siłą rzeczy ograniczyło liczbę miejsc parkingowych.

- Nie ma (…) wątpliwości, że miasto turystyczne, jakim jest Kraków, musi dbać o pieszych. To z jednej strony mieszkańcy: dzieci idące do szkoły, dorośli zmierzający do pracy lub w innych sprawach. Z drugiej strony - sami turyści, którzy wiedzą, że nasze miasto najwygodniej zwiedza się na nogach. Ludzie, którzy pchają wózki z dziećmi albo sami jeżdżą na wózku inwalidzkim najlepiej wiedzą, jak ważny jest chodnik – przekonywał w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl Tadeusz Trzmiel, zastępca prezydenta Krakowa ds. inwestycji miejskich. Najwyraźniej jednak wszystkich nie przekonał.

- Argumenty przedstawione przez projektodawców (…), mówiące o konieczności wyznaczenia nowych szerokości miejsc postojowych oraz szerokości chodników dla pieszych wynikających jakoby z obowiązujących przepisów prawa stoją w sprzeczności z wykładnią tychże przepisów przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, z praktyką w innych miastach, a na dodatek ignorują możliwość takiej interpretacji prawa (…) która umożliwiałaby zastosowanie wyjątków celem pozostawienia jak największej ilości miejsc postojowych – czytamy w złożonym do rady projekcie uchwały.

Czytaj: Strefy czystego transportu w Poznaniu, Krakowie i gdzie jeszcze?

- Wszystkie te rozbieżności powodują, że forsowana likwidacja miejsc postojowych wzmaga niezadowolenie i rosnące protesty krakowian, którzy obawiają się o codzienną egzystencję oraz możliwość sprawnego funkcjonowania w mieście – argumentują autorzy projektu. Jak dalej stwierdzają, radykalne rozszerzenie obszarów o ograniczonym wjeździe dla wybranych grup mieszkańców stoi w sprzeczności z ustawą drogach publicznych. Wypominają, że przy korekcie stref płatnego parkowania nie został zachowany parytet minimum 4 proc. miejsc postojowych wyznaczonych dla pojazdów osób niepełnosprawnych. Podnoszą ponadto, że nowa organizacja ruchu w strefach generuje znaczne wydatki dla miasta, a ratusz co roku wydaje ponad tysiąc zezwoleń na wjazd do ścisłego centrum w sposób – jak to określają – „niejasny” i będący „poza kontrolą społeczną”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.