PARTNER PORTALU
 • BGK

Komitet Regionów: Po Brexicie będziemy współpracować z Królestwem

 • pt    23 marca 2017 - 15:04
Komitet Regionów: Po Brexicie będziemy współpracować z Królestwem
Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego w Brukseli. (fot.mazovia.pl)

W Brukseli odbyły się dwudniowe obrady plenarne Komitetu Regionów. Była to już 122. sesja plenarna, podczas której rozmawiano m.in. na temat Brexitu oraz przyjęto rezolucję dotyczącą praworządności.
• W interesie władz lokalnych i regionalnych UE leży zorganizowanie stałej współpracy z samorządami w Zjednoczonym Królestwie.

• Komitet Regionów na zgromadzeniu plenarnym przyjął rezolucję na temat praworządności.

• UE opiera się na wspólnym zbiorze podstawowych wartości, które obejmują poszanowanie demokracji i praworządności, zgodnie z art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej, Kartą praw podstawowych Unii Europejskiej i Europejską Konwencją Praw Człowieka.

Pierwszego dnia spotkania gościem sesji plenarnej Komitetu Regionów był – odpowiedzialny za prowadzenie negocjacji z Wielką Brytanią w sprawie jej wystąpienia z Unii Europejskiej – Michel Barnier, były komisarz UE i były francuski minister, który z członkami Europejskiego Komitetu Regionów omówił konsekwencje decyzji Wielkiej Brytanii dla miast i regionów. Swoje stanowisko władze lokalne i regionalne przedstawiły kolejnego dnia obrad, głosując nad rezolucją dotyczącą Brexitu.

Komitet Rregionów na temat Brexitu

W rezolucji KR podkreślił, że w interesie władz lokalnych i regionalnych UE (po opuszczeniu przez Wielką Brytanię struktur Unii) leży zorganizowanie stałej współpracy z samorządami w Zjednoczonym Królestwie, w ramach podejścia stosowanego w wypadku tzw. krajów partnerskich, które pozwala na włączenie krajów nienależących do Unii Europejskiej na podstawie dwustronnych porozumień z UE.

Członkowie KR odnieśli się także do tematu rozwiązań przejściowych tak, aby zminimalizować zakłócenia w realizacji obecnie prowadzonych międzyregionalnych, długoterminowych projektów w tym badawczo-rozwojowych, które mają korzystne przełożenie na gospodarki lokalne. Członkowie Komitetu zauważyli, że taka współpraca jest nieunikniona, biorąc pod uwagę istniejące przykłady udanych przedsięwzięć.

Zauważono także, że Komitet Regionów jest najlepiej przygotowany do opracowania i wdrożenia instytucjonalnych mechanizmów promujących regularne konsultacje i kontakty z lokalnymi władzami wykonawczymi oraz parlamentami i zgromadzeniami w Zjednoczonym Królestwie.

Wielka Brytania Brexit rozpocznie 29 marca. Tego dnia rząd uruchomi procedurę opisaną w art. 50 Traktatu UE, która mówi o wyjściu kraju członkowskiego ze Wspólnoty.

Praworządność w krajach Unii Europejskiej

Członkowie Europejskiego Komitetu Regionów wyrazili swoje zaniepokojenie dotyczące zachodzącymi w ostatnim czasie w UE wydarzeniami łamiącymi praworządność, która jest zasadniczym elementem demokracji.

Wymaga ona spełnienia zasad legalności, niezależnych i bezstronnych sądów, skutecznej kontroli sądowej oraz poszanowania praw podstawowych.

W związku z tym, KR na zgromadzeniu plenarnym przyjął rezolucję na temat praworządności, w której zwrócił uwagę, że UE opiera się na wspólnym zbiorze podstawowych wartości, które obejmują poszanowanie demokracji i praworządności, zgodnie z art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej, Kartą praw podstawowych Unii Europejskiej i Europejską Konwencją Praw Człowieka.

Komitet poparł sprawozdanie Parlamentu Europejskiego z 25 października 2016 r. zawierające zalecenia dla Komisji w sprawie ustanowienia jednolitego unijnego mechanizmu na rzecz demokracji, praworządności i praw podstawowych, obejmującego już istniejące instrumenty, a także zaapelował, by miał on zastosowanie do wszystkich poziomów sprawowania rządów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.