PARTNER PORTALU
  • BGK

Kongres Gmin Wiejskich: O czym będą dyskutować w Rawie Mazowieckiej?

  • AW    18 października 2017 - 09:50
Kongres Gmin Wiejskich: O czym będą dyskutować w Rawie Mazowieckiej?
Marek Olszewski, przewodniczący ZGW podczas ubiegłorocznego kongresu (fot.ZGWRP)

Niedoszacowanie kosztów reformy oświatowej, decentralizacja zadań publicznych, postulaty zmian terytorialnych, zapaść rozwojowa części obszarów wiejskich - to problemy, z którymi zmagają się od lat gminy wiejskie. Okazją do dyskusji będzie najbliższy Kongresu Gmin Wiejskich RP.
Już w najbliższy czwartek i piątek (19 i 20 października) w Rawie Mazowieckiej odbędzie się XVII Kongres Gmin Wiejskich pod patronatem premier Beata Szydło.

Na XVII Kongresie, w obecności przedstawicieli rządu i parlamentu przedstawione zostaną stanowiska i postulaty gmin wiejskich dotyczące reformy oświaty, czy zmian w prawie skutkujących zdaniem samorządowców odbieraniem im kompetencji.

- XVII Kongres Gmin Wiejskich nie będzie jednym z wielu spotkań samorządowych. Nasz Kongres wyróżnia się dedykowanym programem dla gmin z obszarami wiejskimi, przygotowany zgodnie z ich oczekiwaniami. Bezcenną wartością Kongresu jest jednoczenie środowiska samorządowego celem wspólnego oddziaływania na kształt i wymiar przyszłych zmian. Dlatego do naszych debat zapraszamy przedstawicieli rządu i parlamentu. W tematyce XVII Kongresu ujęliśmy zarówno zagadnienia ustrojowe związane ze strategią rozwoju obszarów wiejskich, realizacją zadań oświatowych, integralnością terytorialną gmin, przyjętymi i planowanymi istotnymi dla samorządu rozwiązaniami prawnymi (m.in. „Prawo wodne”, „Kodeks urbanistyczno-budowlany”), jak i bieżącymi problemami z obszaru zarządzania kryzysowego – zapowiada Marek Olszewski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.

Nie zabraknie też tematu przyszłorocznych wyborów samorządowych. Integralnymi częściami kongresu będą: III Forum Skarbników Gmin Wiejskich oraz I Forum Radnych i Przewodniczących Rad Gmin Wiejskich.

- To wyjście naprzeciw oczekiwaniom sygnalizowanym z gmin wiejskich. Ich celem jest pogłębienie wiedzy, nawiązanie współpracy i wypracowanie rekomendacji, które będą przyjęte przez wszystkich uczestników Kongresu - tłumaczy Olszewski.

Związek Gmin Wiejskich RP to największa ogólnopolska organizacja skupiająca gminy wiejskie i miejsko-wiejskie. Od początku istnienia podkreśla potrzebę jednoczenia sił gmin z obszarami wiejskimi.

Podstawową sferą aktywności Związku jest obrona interesów gmin poprzez udział w pracach różnych gremiów krajowych i jego zespołach problemowych. Przedstawiciele Związku biorą czynny udział w pracach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, komisji sejmowych i senackich, dziesiątkach instytucji rządowych i związanych z rozwojem obszarów wiejskich. ZGW RP aktywnie działa także na arenie międzynarodowej. Delegaci Związku reprezentują interesy polskich gmin wiejskich w Komitecie Regionów UE, Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Europy (CLRAE), uczestniczyli w międzynarodowych projektach (IDCED, Standup).

Kongresy Związku Gmin Wiejskich RP od 17 lat są miejscem integracji, wymiany doświadczeń, a przede wszystkim oddziaływania na minimalizację problemów i tworzenie warunków do rozwoju obszarów wiejskich.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.