Konkurs im. Karola Szymanowskiego. Katowice polską stolicą muzyki?

  • Agnieszka Widera-Ciochoń
  • 13-11-2017
  • drukuj
- Rozpoczynamy nowy inspirujący rozdział w muzycznej historii miasta - mówił prezydent Marcin Krupa podczas uroczystego podpisania listu intencyjnego w sprawie organizacji w Katowicach Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.  
Kolejnym krokiem będzie imię Karola Szymanowskiego dla lotniska w Pyrzowicach?
Konkurs im. Karola Szymanowskiego. Katowice polską stolicą muzyki?
Podpisanie listu intencyjnego dotyczącego organizacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych im. K. Szymanowskiego (fot.twitter.com/PiotrGlinski)

• Nowy konkurs ma być wydarzeniem na skalę Konkursu Chopinowskiego i przyciągnąć do miasta rzesze muzyków oraz stać się ważną kolejną imprezą dla noszącego tytuł Miasta Muzyki Sieci Miast Kreatywnych UNESCO Katowic.

• Konkurs będzie odbywał się co pięć lat – pierwsza gala zaplanowana jest na wrzesień 2018 r.

• Koszty związane z organizacją – ok. 4-5 mln zł - pokryją po połowie miasto i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W poniedziałek (13 listopada) w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbyło się uroczyste podpisanie listu intencyjnego dotyczącego organizacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych im. K. Szymanowskiego. Gospodarzem konkursu będzie miasto Katowice, a organizacja imprezy została powierzona NOSPR-owi.

Konferencja dotycząca podpisania listu intencyjnego w Katowicach (fot.twitter/katowice)
Konferencja dotycząca podpisania listu intencyjnego w Katowicach (fot.twitter/katowice)

- Wprawdzie podpisaliśmy list intencyjny, ale decyzje o organizacji w Katowicach nowego wielkiego międzynarodowego konkursu muzyki już zapadły. Będziemy propagować polską kulturę w najbardziej właściwy sposób - przez stworzenie platformy do uczestnictwa w praktykowaniu muzyki dla artystów z całego świata. Chcielibyśmy, by był to konkurs na miarę Konkursu Chopinowskiego czy Konkursu Czajkowskiego – mówił wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.- To dzieło bardzo ważne, wszystkim powinno zależeć, by powstał konkurs z najwyższej światowej półki, jeśli chodzi o jego poziom, zasięg, sławę.

Miasto wyłoży blisko 2,5 mln zł, zyska promocję i prestiż

Zgodnie z zapisami listu intencyjnego MKiDN będzie miało patronat nad wydarzeniem i będzie współfinansować konkurs. Z kolei miasto Katowice zapewni wkład finansowy na poziomie wsparcia udzielonego przez resort (mowa w sumie o 4-5 mln zł).

- Chcemy zbudować nową markę, która będzie utożsamiana z naszym miastem, z naszym krajem. Widzimy absolutne korzyści dla miasta, dla kraju, mieszkańców. Znów będzie głośno o Katowicach, do Katowic zjadą wspaniali muzycy – nie krył zadowolenia Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Dziś pokazujemy też, że synergia działań między rządem a samorządem, uczelniami wyższymi, instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi przynoszą pozytywne efekty. To wydarzenie będzie miało swoje znaczenie w świecie – dodał prezydent Katowic.

Jak podkreślał, od grudnia 2015 r., kiedy to Katowice zyskały tytuł Miasta Muzyki Sieci Miast Kreatywnych Unesco, samorząd obrał mocno kierunek na kulturę.

- Te działania się opłacają się, ukierunkowanie miasta w stronę kultury i muzyki przynoszą już określone owoce - kontynuował Krupa.

To, że tytuł Miasta Muzyki Unesco zobowiązuje, podkreślała także dyrektor NOSPR.

- Tytuł Miasto Muzyki Unesco to tytuł dożywotni, to wyzwanie, które obliguje do stałych działań. To nie jak w przypadku Europejskiej Stolicy Kultury, gdzie przez rok kumulują się wydarzenia, my musimy stale udowadniać, że takim miastem godnym tytułu jesteśmy – argumentowała Joanna Wnuk-Nazarowa.

Imienia Karola Szymanowskiego nie tylko konkurs?

O wyborze Katowic na lokalizację konkursu zdecydowały wieloletnie starania tutejszych środowisk muzycznych o takie wydarzenie i tradycje związane z promowaniem muzyki Karola Szymanowskiego. Nie bez znaczenia jest też fakt, że obok siebie funkcjonują trzy instytucje: NOSPR, Filharmonia Śląska i Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego, dysponujące zapleczem sal do organizacji konkursu na międzynarodowym poziomie.

- Katowice przezywają muzyczny renesans. Za chwilę odbędzie się kolejny międzynarodowy konkurs dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga , w przyszłym roku zyskamy konkurs im. Karola Szymanowskiego. Może to dobry moment na powrót do pomysłu, by muzycy lądujący w Katowicach lądowali na lotnisku im. Szymanowskiego? – zaproponował kompozytor Eugeniusz Knapik, wiceprezes Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.

Minister Piotr Gliński zapowiedział, że będzie przekonywał do tego pomysłu ministrów w rządzie i posłów do stworzenia lobby w parlamencie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE