PARTNER PORTALU
  • BGK

Konkurs: Jak zostać gminą przyjazną rowerzystom

  • pt    2 marca 2018 - 21:31
Konkurs: Jak zostać gminą przyjazną rowerzystom
Konkurs ma na celu zebranie i spopularyzowanie informacji o gminach, które w swoich działaniach uwzględniają potrzeby rowerzystów (fot. um.torun.pl)

PTTK ogłasza kolejną edycję konkursu na Gminę Przyjazną Rowerzystom. Konkurs ma na celu zebranie i spopularyzowanie informacji o gminach, które w swoich działaniach uwzględniają potrzeby rowerzystów i promują aktywny wypoczynek na rowerach oraz tworzą rowerową infrastrukturę
  • Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz PTTK zapraszają do udziału w Konkursie „Gmina Przyjazna Rowerzystom”.
  • Celem konkursu jest zebranie i promocja informacji o gminach, które aktywnie wpierają rozwój turystyki rowerowej.
  • Gminy mogą przesyłać zgłoszenia do 10 sierpnia.

Konkurs zainicjowany przez PTTK w ramach Roku Turystyki Rowerowej w 2012 r. ma na celu zebranie i spopularyzowanie informacji o gminach, które w swoich działaniach uwzględniają potrzeby rowerzystów i promują aktywny wypoczynek na rowerach, tworzą rowerową infrastrukturę, inicjują lub wspierają organizowanie rowerowych imprez, wydają rowerowe mapy i przewodniki.

Czytaj też: Mróz w Polsce nie zatrzymał rowerów. Idzie nowe

Organizatorzy chcą promować gminy, które dbają o bezpieczeństwo rowerzystów, wspierają akcje „Bądź bezpieczny na rowerze”, zachęcają do jazdy w kaskach i kamizelkach odblaskowych, a także do znakowania rowerów.

Konkurs ma za zadanie wspierać i nagradzać działania związane z:

*inwestycjami w infrastrukturę turystyczną: szlaki, ścieżki i drogi rowerowe, wypożyczalnie rowerów, stojaki dla rowerów w miejscach użyteczności publicznej (dworce PKP, PKS, urzędy, parki itd. miejsca noclegowe, postojowe, itp.;

*promocją w postaci wydanych map, przewodników, informacji na stronach gminy i innych portalach;

*popularyzacją turystyki rowerowej poprzez organizację cyklicznych imprez dla miłośników dwóch kółek.

Jak podkreśla TKKF, jest to także okazja do dostrzeżenia zaangażowania władz gmin, lokalnych stowarzyszeń i aktywistów działających na rzecz rozwoju turystyki rowerowej w swoich okolicach.

Organizatorzy przewidują następujące kategorie: gmina wiejska, gmina miejska, gmina miejsko-wiejska i gmina miejska na prawach powiatu.

W zgłoszeniu udziału w konkursie należy podać szczegółowy opis zrealizowanych inwestycji (m. in. długość dróg, ścieżek rowerowych i oznakowanych szlaków, ilość urządzeń, miejsc postojowych) w latach 2016 i 2017 w miarę możliwości z mapami i planami oraz dokumentacją fotograficzną, kopie publikacji prasowych, wydawnictwa własne, adresy portali, wykaz zorganizowanych imprez (rajdy, zloty) oraz informacje o innych działaniach uzasadniających starania o certyfikat, w tym o planowanych na przyszły rok, a także o długofalowym planie utrzymania i konserwacji istniejącej infrastruktury rowerowej.

Wypełnioną kartę zgłoszenia wraz z dokumentacją należy przesyłać do 10 sierpnia 2018 r. na adres Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Laureaci zostaną uhonorowani certyfikatami wręczanymi we wrześniu 2018 r. w trakcie Międzynarodowych Targów Rowerowych Bike-Expo w Kielcach.

Gmina, która uzyskała trzykrotnie certyfikat Gminy Przyjaznej Rowerzystom może w VII edycji ubiegać się o nagrodę Grand Prix

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.