PARTNER PORTALU
  • BGK

Konkurs na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce: warunki, terminy

  • MIW    25 stycznia 2018 - 19:53
Konkurs na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce: warunki, terminy
W poprzedniej edycji konkursu Grand Prix dostał Sopot. Nagrodę odebrał wówczas wiceprezydent Marcin Skwierawski (fot. materiały prasowe)

Związek Miast Polskich i Towarzystwo Urbanistów Polskich zapraszają do udziału w 12. edycji konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Wnioski można składać do 10 marca.
Podstawowe kryteria oceny zgłaszanych przestrzeni odnoszą się do kreowania ładu przestrzennego oraz podnoszenia atrakcyjności danego miejsca. Organizatorzy doceniają rozwiązania poprawiające jakość życia mieszkańców, w tym osób niepełnosprawnych, ochronę walorów przyrodniczych oraz podkreślanie dziedzictwa kulturowego przestrzeni, zarówno trwałymi środkami architektonicznymi, jak i oświetleniem czy innymi formami oddziaływania na percepcję krajobrazu. Ponadto uwagę zwraca się na finansowanie inwestycji i racjonalne wykorzystanie funduszy europejskich, samorządowych i prywatnych.

Czytaj: NIK sprawdzi dostępność przestrzeni publicznej dla starszych i niepełnosprawnych

Jak wyjaśnia ZMP, w pierwszym etapie konkursu przyjmowane będą zgłoszenia przestrzeni publicznych od samorządów, osób fizycznych i prawnych. W etapie drugim właściciele i zarządzający nominowanymi przestrzeniami będą proszeni o przygotowanie szerszego opisu danej przestrzeni. Zgłoszenia do drugiego etapu konkursu będą przyjmowane do początku maja 2018.

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w czasie Kongresu Urbanistyki Polskiej 20-22 czerwca w Gdyni.

Czytaj: Konkurs na najlepszą przestrzeń publiczną w Polsce. Oto nominowani do nagrody 2017

Przypomnijmy, że w ubiegłorocznej edycji konkursu triumfowały: park gminny w Starych Babicach (w kategorii „Przestrzeń publiczna w zieleni”); plac miejski wraz z targowiskiem w Siechnicach (w kategorii „Nowo wykreowana miejska przestrzeń publiczna”) oraz rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku (w kategorii „Zrewitalizowana miejska przestrzeń publiczna”). Przyznano również Grand Prix za zagospodarowanie terenów dworca PKP w Sopocie oraz terenów z nim sąsiadujących.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.