PARTNER PORTALU
  • BGK

Konstancin-Jeziorna: Referendum ws. metropolii warszawskiej nieważne

  • AW/PAP    29 maja 2017 - 06:04
Konstancin-Jeziorna: Referendum ws. metropolii warszawskiej  nieważne
W Konstancinie referendum zostało zignorowane przez większość mieszkańców (fot.commons.wikimedia/Albert Jankowski)

Aby referendum w Konstancinie było ważne zabrakło ok. 100 głosów.  Czy to oznacza, że mieszkańcy Konstancina chcą być w metropolii, czy raczej uznali, że głosowanie nad czymś, co już nie ma racji bytu jest startą czasu?
• Referendum w Konstancinie-Jeziornie dotyczące metropolii warszawskiej jest nieważne.

• Frekwencja wyniosła 29,3 proc., zabrakło około stu głosów - poinformował przewodniczący gminnej komisji referendalnej Tomasz Kucza.

• By referendum było ważne konieczna była przynajmniej 30-procentowa frekwencja.

 

Mieszkańcy odpowiadali na jedno pytanie: "Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Konstancin-Jeziorna?"

"Frekwencja niestety była mniejsza niż 30 proc., a dokładnie (wyniosła) 29,329 proc." - powiedział Kucza w nocy z niedzieli na poniedziałek (28/29 maja). Oznacza to, że referendum jest nieważne.

Jak głosowano w Konstancinie?

Jak powiedział Kucza, aby referendum było ważne zabrało oddania około stu głosów.

Przewodniczący komisji referendalnej powiedział, że udział w głosowaniu wzięło 5 tys. 670 osób. A uprawnionych było 19 tys. 332 osoby.

Głosów nieważnych było 51, a głosów ważnych 5 tys. 619.

Za tym, żeby m. st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Konstancin-Jeziorna, głosowały 172 osoby.

Przeciw takiemu scenariuszowi głosowało 5 tys. 447 osób.

Głosowali projekt, z którego PiS się wycofało

Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który przewidywał, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Przeciwko projektowi protestowali politycy opozycji.

26 marca w gminie Legionowo zorganizowano referendum, w którym 94,27 proc. mieszkańców biorących w nim udział wypowiedziało się przeciwko przyłączeniu Legionowa do metropolii warszawskiej. Frekwencja wyniosła 46,72 proc.

Pod koniec kwietnia poseł PiS Jacek Sasin poinformował o wycofaniu projektu dot. metropolii warszawskiej. Zdaniem Sasina, w sprawie metropolii powinna dalej toczyć się dyskusja, a dobrą drogą byłby w przyszłości projekt rządowy.

Już po wycofaniu projektu, 14 maja w Nieporęcie również odbyło się referendum, w którym 96,09 proc. biorących udział w głosowaniu mieszkańców wskazało, że nie chce przyłączenia do metropolii warszawskiej. Frekwencja wyniosła 39,5 proc.

W związku z wycofaniem przez PiS projektu ustawy kilka podwarszawskich gmin, m.in. Błonie i Milanówek podjęły uchwały o odwołaniu referendów. 

W referendach dot. metropolii warszawskiej mają jeszcze swoje zdanie wyrazić 4 czerwca mieszkańcy Ożarowa Mazowieckiego, Podkowy Leśnej, Karczewa, Wiązowny, Wieliszewa i Starych Babic. A 11 czerwca - Piastowa i Lesznowoli.

Takie referenda do populizm, ocenia Piotr Trudnowski, publicysta Klubu Jagiellońskiego. -To absurdalny wydatek te referenda bo PiS się wycofał z projektu zmian ustroju Warszawy-  mówił podczas niedawnego Kongresu Ruchów Miejsich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • ZK1, 2017-05-29 11:18:10

    Kolejny przykład marnowania podatków przez lokalne WŁADZE, które wszystko zrobią aby uniknąć bezpośredniego nadzoru!