PARTNER PORTALU
  • BGK

Konsultacje ws. metropolii warszawskiej zmienią podejście PiS?

  • aw/PAP    25 kwietnia 2017 - 10:45
Konsultacje ws. metropolii warszawskiej zmienią podejście PiS?
Zdaniem Pis konsultacje ws. metropolii warszawskiej zakończyły się sukcesem frekwencyjnym (fot.pixabay)

Te konsultacje traktujemy poważnie i oczywiście każda możliwość jest w tej chwili otwarta - powiedział poseł PiS Jacek Sasin.
• Do końca tygodnia powinniśmy poznać wyniki konsultacji ws. projektu dotyczącego metropolii warszawskiej i wtedy będziemy proponowali dalsze działania - zaznaczył we wtorek (25 kwietnia) poseł PiS Jacek Sasin.

• Według niego, konsultacje zakończyły się sukcesem frekwencyjnym.

Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który zakłada, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Przeciwko projektowi ustawy ws. metropolii warszawskiej protestowali politycy opozycji, w tym PO, Nowoczesnej i PSL. W niedzielę zakończyły się organizowane przez PiS w podwarszawskich gminach konsultacje społeczne ws projektowanych rozwiązań.

"W ten weekend zakończyliśmy konsultacje społeczne wokół tego projektu, tego pomysłu na metropolię warszawską. Analizujemy w tej chwili wyniki tych konsultacji one zakończyły się sukcesem frekwencyjnym, bo ponad 70 tys. osób wypełniło tą ankietę internetową. Do tego spływają w tej chwili te ankiety papierowe, które również były wypełniane w obecności wolontariuszy, którzy prowadzili takie bezpośrednie konsultacje z mieszkańcami" - powiedział Sasin w radiowej Trójce.

Czytaj też: Protestujący z Dobrzenia Wielkiego pojechali pod Warszawę

Bez analizy trudno o konkrety

Zapowiedział, że wypowiedzi mieszkańców poddane zostaną analizie. "I na tej podstawie będziemy proponowali dalsze działania. Poważnie te konsultacje traktujemy i oczywiście każda możliwość jest w tej chwili otwarta" - powiedział poseł PiS.

Na pytanie, czy jeśli wynik konsultacji okaże się niekorzystny, PiS zrezygnuje z projektowanej ustawy powiedział, że jego zdaniem na pewno rozwiązania metropolitarne są potrzebne.

"Czy to będą takie rozwiązania, które zostały zaproponowane w tym projekcie, to zobaczymy, jak przeanalizujemy również wyniki tych konsultacji, bo jak mówię poważnie te konsultacje traktujemy" - powiedział Sasin.

"Myślę, że do końca tygodnia taką wiedzę, co do tego, co mieszkańcy nam w trakcie tych konsultacji przekazali będziemy mieli i wtedy będziemy mogli przekazywać również dalsze decyzje, czy idziemy w stronę poprawiania, bo wiemy, że na pewno ten projekt jest projektem, który niezależnie od wszystkiego musiałby być poprawiony w wielu miejscach, czy też przyjmiemy zupełnie inną drogę postępowania. W najbliższych dniach taką informację opinii publicznej przekażemy" - zapowiedział poseł PiS.

Sasin: referendum w Legionowie nie było rzetelnie przygotowane

Został też zapytany, czy te konsultacje służą temu, by przykryć to, iż projekt po prostu się nie udał, w świetle np referendum w Legionowie, które było ważne a zdecydowana większość jego uczestników opowiedziała się przeciwko włączeniu ich gminy do metropolii warszawskiej.

Sasin odpowiedział, że przeprowadzenie referendum byłoby rzeczywistym miernikiem woli mieszkańców pod warunkiem, że samorząd, który by je organizował stanąłby na wysokości zadania i przekazywał mieszkańcom prawdziwe informacje.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.