PARTNER PORTALU
  • BGK

Konsultacje zamiast referendum w sprawie ustawy metropolitalnej

  • PAP/EM    24 marca 2017 - 14:08
Konsultacje zamiast referendum w sprawie ustawy metropolitalnej
Konsultacje ws. metropolii warszawskiej są zaplanowane do połowy kwietnia. (fot. pixabay)

W piątek (24 marca) ruszyły konsultacje społeczne dotyczące projektu ustawy ws. metropolii warszawskiej, które potrwają do połowy kwietnia.
• Pierwotnie referendum w Warszawie było planowane na 26 marca. Ostatecznie jednak do niego nie dojdzie, ponieważ wojewoda stwierdził nieważność uchwały miejskiej Rady.

• Ruszyły konsultacje społeczne, które będą polegały na zebraniu informacji, jak powinna, według mieszkańców Warszawy i okolicznych gmin, wyglądać metropolia.

• Równocześnie trwają rozmowy z samorządowcami, w których bierze udział wojewoda mazowiecki.

• Opinie na temat projektowanych zmian będą zbierane przez specjalną stronę internetową i umieszczoną na niej ankietę, a także podczas bezpośrednich spotkań z mieszkańcami.

Początkowo w Warszawie planowano organizację referendum, ale na początku marca wojewoda mazowiecki stwierdził nieważność uchwały miejskiej Rady. Argumentował, że unieważnił uchwałę, ponieważ referendum lokalne dot. utworzenia, połączenia, podziału i zniesienia gminy oraz ustalenia jej granic może być przeprowadzone tylko z inicjatywy mieszkańców; niedopuszczalne jest przeprowadzenie go na wniosek rady.

"Dzisiaj rozpoczynamy szerokie konsultacje społeczne związane z ideą metropolii warszawskie. Będą polegały na zebraniu informacji jak powinna, według mieszkańców Warszawy i okolicznych gmin, wyglądać metropolia, która służyłaby zrównoważonemu rozwojowi aglomeracji" - poinformował podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł PiS Jarosław Krajewski.

Jak zaznaczył, trwają już rozmowy z samorządowcami, w których bierze udział wojewoda mazowiecki. "Dla nas najistotniejszy jest głos mieszkańców metropolii warszawskiej" - podkreślił Krajewski.

Dodał, że opinie nt. projektowanych zmian będę zbierane przez specjalną stronę internetową i umieszczoną na niej ankietę, a także podczas bezpośrednich spotkań z mieszkańcami. Na stronie znajdą się informacje nt. terminów i miejsc, w których będzie można spotkać wolontariuszy.

Przez stronę zrzeszenia mieszkańców i organizacje społeczne będą mogły wypełniać zgłoszenia z prośbą o spotkanie.

Jacek Sasin (PiS) powiedział, że konsultacje są zaplanowane do połowy kwietnia; uwagi zebrane w ich trakcie będą przekazane do ekspertów pracujących przy Narodowym Centrum Samorządu Terytorialnego. "Tam będą stworzone rekomendacje do założeń zapisów ostatecznego projektu. Będzie on poprawioną wersją projektu, który został złożony przez naszych posłów w parlamencie" - zaznaczył poseł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • maq, 2017-03-25 08:26:14

    Konsultacje rozpoczęte ale adres strony tylko do wiadomości członków PIS a możliwość wpisania opinii tylko po podaniu numeru legitymacji partyjnej...