PARTNER PORTALU
  • BGK

Kontrakt dla Śląska będzie częścią planu Morawieckiego?

  • PAP/AT    9 marca 2016 - 18:04
Kontrakt dla Śląska będzie częścią planu Morawieckiego?
Według prof. Wojtyły, podstawą programu musi być dobra diagnoza sytuacji regionu (fot.PTWP)

• W cztery miesiące zespół ekspertów ma wypracować projekt nowego Kontraktu dla Śląska.
• Kontrakt ma wskazywać kierunki działań na rzecz regionu i narzędzia ich realizacji.
• Inicjatorzy dokumentu proponują, by stał się on częścią planu wicepremiera Mateusza Morawieckiego.
W środę (9 marca) zespół ekspercki, powołany przez Wojewódzką Radę Dialogu Społecznego (WRDS) w Katowicach, spotkał się na pierwszym posiedzeniu. Wypracowany projekt Kontraktu w pierwszych dniach lipca b.r. ma być przyjęty przez Radę i przedstawiony rządowi.

"Intencja jest taka, żeby ten dokument stał się integralną częścią, być może aneksem, do planu pana ministra Morawieckiego. Jego wprowadzenie będzie w dużej części uzależnione od strony rządowej; to rząd będzie musiał zgodzić się z pewnymi kierunkami, instrumentami, narzędziami, które w tym dokumencie będą wskazane" - tłumaczył w środę przewodniczący WRDS, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

Czytaj też: Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego: chcą mieć wpływ na losy Śląska

Nazwa dokumentu nawiązuje do podpisanego 20 lat temu Kontraktu Regionalnego dla Woj. Katowickiego, który zawarli z ówczesnym rządem przedstawiciele samorządów, związków zawodowych i przedsiębiorców. W dokumencie znalazły się m.in. gwarancje realizacji ważnych dla regionu działań, powołano też np. instytucje wzmacniające przedsiębiorczość. Teraz ma powstać podobny dokument, będący odpowiedzią na najważniejsze dla województwa wyzwania.

"To nie będzie zbiór roszczeń w stosunku do rządu, ale dokument pokazujący pewną gradację koniecznych rozwiązań z dobrym uzasadnieniem; pokazujący, że jeżeli ta szansa zostanie wykorzystana, będą korzyści nie tylko w skali regionalnej, ale i ogólnopolskiej" - wyjaśnił prof. Jan Wojtyła z katowickiego Uniwersytetu Ekonomicznego, reprezentujący w zespole ekspertów stronę rządową.

Zespół tworzy dziewięć osób - reprezentantów strony rządowej, samorządu województwa, pracodawców i związków zawodowych.

Reprezentujący pracodawców szef Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Stefan Dzienniak zaznaczył, że przemysł nie oczekuje dla siebie w Kontrakcie żadnych przywilejów, a regulacji, które - jak mówił - ułatwią firmom działanie. "Chodzi o to, aby tworzyć takie warunki do funkcjonowania, by zakładanie biznesu było normalnością, aby móc realizować pomysły ludzi ze Śląska i wykorzystać jego gigantyczny potencjał" - podkreślił Dzienniak.

Kolorz zaznaczył, że dokument ma pokazać kierunki i mechanizmy rozwoju woj. śląskiego w perspektywie zarówno krótko, jak i długofalowej. "Myślę, że jest to wydarzenie bez precedensu" - podsumował szef śląsko-dąbrowskiej "S", podkreślając wszechstronny, obywatelski charakter inicjatywy.

Pracom zespołu sprzyja marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa, wskazując jednocześnie, że niezależnie od nich regionalny samorząd kontynuuje prace nad programem "Kierunek Śląskie 3.0", który ma być rodzajem strategii dla regionu do 2030 r. Marszałek wskazał jednak, że nie wszystkie działania mogą być zrealizowane siłami samorządu - dla wielu z nich potrzebne jest wsparcie rządowe i w tym zakresie bardzo pomocny może być Kontrakt wypracowany przez zespół ekspercki.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.