PARTNER PORTALU
  • BGK

Konwent Marszałków, Kołobrzeg: Marszałkowie wyciągają rękę do rządu

  • pt    17 listopada 2016 - 13:34
Konwent Marszałków, Kołobrzeg: Marszałkowie wyciągają rękę do rządu
Marszałkowie Marek Saługa i Olgierd Geblewicz (fot.zwrp.pl)

• Marszałkowie województw zapraszają na konwent do Kołobrzegu przedstawicieli rządu.
• Chcą rozmawiać m.in. o Prawie wodnym, świadczeniach 500plus i ośrodkach adopcyjnych.
Przyszłości ośrodków adopcyjnych oraz problemy dotyczące świadczeń rodzinnych, m.in. 500 plus, będą jednymi z najważniejszych tematów konwentu marszałków w Kołobrzegu. Władze samorządów chcą rozmawiać o nich z Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Elżbietą Rafalską, którą zaproszono na konwent (22 listopada).

Marszałkowie niepokoją się, że np. w województwie zachodniopomorskim rząd zamierza przeznaczyć w roku 2017, na działalność ośrodków adopcyjnych blisko 70 proc. mniej pieniędzy niż w roku obecnym.

Równie dramatycznie – zdaniem marszałków - wygląda sytuacja w świadczeniach rodzinnych – województwo otrzyma zaledwie 14 proc. niezbędnej kwoty. Podobnie wygląda sytuacja w innych regionach.

- Środki na zadania z zakresu polityki społecznej pochodzą z budżetu państwa, który za pośrednictwem wojewodów przekazuje na rzecz samorządów województw dotację celową. Drastycznie ograniczone kwoty skutkować będą koniecznością likwidacji wielu jednostek adopcyjnych oraz znacznymi opóźnieniami w wydawaniu decyzji o przyznaniu świadczeń rodzinnych, m.in. z programu „500 plus”, dla rodzin, w których jeden z rodziców pracuje poza granicami Polski – wyliczają w komunikacie marszałkowie.

Jako przykład podają świętokrzyskie gdzie zapewniono zaledwie około 11 proc. niezbędnych na te cele środków, w Wielkopolsce – 22 proc.

 Podczas konwentu poruszone zostaną także budzące obawy samorządowców kwestie związane z prawem wodnym oraz ochroną zdrowia, które także wymagają przedyskutowania z przedstawicielami rządu. Dlatego skierowano zaproszenia do podsekretarzy stanu: Mariusza Gajdy z resortu środowiska i Piotra Gryzy z Ministerstwa Zdrowia.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • jancz, 2016-11-18 04:56:48

    Och jacy laskawi: wyciagaja tece. Najpierw kwestionuja kompetencje i demokratyczny wybor, a potem licza na liczenie sie z nimi. Z takiego zaproszenia nikt nie powinien korzystac. Zapewne znowu chca sobie pouzywac na nielubianej wladzy, bo ta nie jest z PO. Jest gabinet cieni, wiec nie zapraszaja swo...ich. Ci przeciez doskonale wiedza jak rzadzic. I sie urzadzic. Osmioletnie doswiadczenie orzeciez maja. No coz, olalbym tych waznych marszalkow.  rozwiń