PARTNER PORTALU
  • BGK

Konwent Przewodniczących i Dyrektorów Biur Sejmików Województw RP obradował na Opolszczyźnie

  • MN    6 października 2017 - 09:44
Konwent Przewodniczących i Dyrektorów Biur Sejmików Województw RP obradował na Opolszczyźnie
Podczas trzeciej wizyty na Opolszczyźnie przewodniczący i dyrektorzy sejmików wymieniali się doświadczeniami. (fot. UMWO)

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego obradował Konwent Przewodniczących i Dyrektorów Biur Sejmików Województw RP. Od czasu powołania sejmików (w 1998 roku) była to trzecia wizyta przewodniczących w regionie opolskim.
• Szefowie sejmików interesowali się Marszałkowskim Budżetem Obywatelskim, który  województwo opolskie wdrażało po raz pierwszy.

• Rozmawiali także o sytuacji w ochronie zdrowia po wprowadzeniu sieciowania szpitali.

• Ponownie wybrano Marka Mazura, szefa sejmiku łódzkiego, na przewodniczącego konwentu.

O Marszałkowskim budżecie obywatelskim informował Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego. Przypomniał, że na realizację tych społecznych inicjatyw wyasygnowano kwotę 3 mln złotych, wpłynęło 198 propozycji zadań, 117 z nich dopuszczono do głosowania, a ostatecznie do realizacji wybrano 25.

Zdaniem Szymona Ogłazy liczba głosujących – ponad 111 tysięcy osób – świadczy o dużym zainteresowaniu tego rodzaju inicjatywami. A ponieważ realizowane mogły być zadania leżące w gestii województwa, ich autorzy musieli dokładnie zapoznać się z uprawnieniami samorządu województwa, co ma spory walor poznawczy, a także integracyjny. 

Czytaj też: Wybrano liderów rewitalizacji, mobilności i walki ze smogiem

Z kolei o programie „Opolskie dla rodziny” i sytuacji w ochronie zdrowia mówił wicemarszałek Roman Kolek. Przewodniczący sejmików, a jak się okazało wielu z nich związana jest ze służbą zdrowia, pytali z jakich funduszy województwo opolskie finansuje szczepionki przeciwko pneumokokom (z RPO), czy szpitale powiatowe przekształcone w spółki znalazły się w sieci szpitali (tak – dotyczy to szpitali w Prudniku, Namysłowie, Kluczborku i Ozimku).

Rozmawiano o opiece medycznej nocnej i świątecznej. Przewodniczący sejmiku dolnośląskiego wskazywał przykład świetnie działającego pogotowia w Wałbrzychu, które dotąd świadczyło takie usługi, a po reformie systemu zostało na lodzie, zaś opiekę nocną musiał przejąć szpital ginekologiczny.

Pytano także o nowo powstające domy opieki senioralnej na Opolszczyźnie, które powstają na zasadach komercyjnych – kto jest ich inwestorem, jaką mają klientelę i jak funkcjonują.

Czytaj też: W Opolu zakończyły się konsultacje programu "Za życiem"

Padały przykłady wielu paradoksów związanych z funkcjonowaniem ochrony zdrowia – mówiono m.in. o słabym dostępie mieszkańców obszarów wiejskich do lekarzy rodzinnych i specjalistów. Norbert Krajczy, przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego, z inicjatywy którego konwent się odbył, opowiadał o niemożności współpracy pomiędzy szpitalami na pograniczu polsko-czeskim, podczas gdy taka współpraca straży pożarnych jest możliwa i ma miejsce.

Ponownie wybrano Marka Mazura, szefa sejmiku łódzkiego, na przewodniczącego konwentu. Kadencja trwa rok.

Zaproszeni goście pobyt w woj. opolskim poświęcili także na zwiedzanie ciekawych miejsc. Odwiedzili pałac w Mosznej, interesowali się budową Elektrowni Opole, zwiedzili nyską starówkę.

Na piątek (6 października) zaplanowali wizytę w Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Polskiej Piosenki oraz Narodowym Centrum Kultury.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.