PARTNER PORTALU
  • BGK

Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego: Pierwszy projekt po aktualizacji w grudniu 2017 roku

  • MN    30 czerwca 2017 - 10:20
Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego: Pierwszy projekt po aktualizacji w grudniu 2017 roku
Prace nad KSRR 2030 będą miały przede wszystkim formę cyklicznych warsztatów. (fot. pixabay)

Rozpoczęły się prace nad aktualizacją Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego.
• Ruszyły prace międzyresortowego Zespołu ds. Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 (KSRR).

• To jeden z 9 zespołów zadaniowych, których  celem jest aktualizacja krajowych strategii rozwoju w celu dostosowania ich zapisów do Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. 

• Pierwszy projekt KSRR 2030 ma zostać zaprezentowany do końca tego roku. 

Ministerstwo Rozwoju tłumaczy, że KSRR ma wyjątkowe znaczenie w spójnym systemie dokumentów strategicznych, bowiem integruje i ukierunkowuje terytorialnie pomoc publiczną. Wskazuje cel strategiczny krajowej polityki regionalnej oraz rolę władz – rządu i samorządów – w procesie koordynacji planowania i wdrażania przyjętych działań. KSRR określa jako dokument międzysektorowy, który wytycza cele polityki rozwoju w układzie przestrzennym.

W pracach zespołu udział biorą przedstawiciele resortów (w tym odpowiedzialnych za przygotowanie strategii zintegrowanych), 16 regionów, przedstawiciele instytucji zarządzających programami operacyjnymi polityki spójności 2014-2020 oraz związków samorządowych. 

Czytaj też: Te miasta mogą liczyć na wsparcie przy inwestycjach

Wśród zadań Zespołu ds. KSRR 2030 jednym z najistotniejszych jest konsultowanie i recenzowanie zapisów wypracowanych w trakcie roboczych spotkań i warsztatów, jak również dbanie o zachowanie spójności i komplementarności KSRR 2030 z innymi powstającymi strategiami oraz nadanie terytorialnego wymiaru politykom sektorowym. Zadaniem zespołu jest również wymiana poglądów i akceptacja propozycji rozwiązań w dokumencie.

Czytaj też: O obszarach miejskich i podmiejskich, czyli samorządowcy w Brukseli

Prace nad KSRR 2030 będą miały przede wszystkim formę cyklicznych warsztatów. Wypracowane w ramach roboczych spotkań, z udziałem ekspertów zewnętrznych, rozwiązania i wnioski będą przekazywane pod dyskusję Zespołowi ds. KSRR 2030.

Pierwszy projekt KSRR 2030 zostanie zaprezentowany Komitetowi Koordynacyjnemu ds. Polityki Rozwoju w grudniu 2017 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.