PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków będzie chronił zabytkowy Kazimierz

  • pt    16 czerwca 2016 - 10:03
Kraków będzie chronił zabytkowy Kazimierz
Krakowski Kazmierz ma zachować swój charakter (fot.krakow.pl)

• W Krakowie konsultowany jest plan dla Kazimierza.
• Zieleń i panorama dzielnicy będą chronione.
Jednym z głównych celów planu jest ochrona istniejącej zieleni na Kazimierzu. Zespół projektowy składający się z architektów i przyrodników wyliczył, że na terenie objętym planem znajduje się 8,7 ha terenów zielonych, z czego prawie połowa to ogrody wokół kościołów i klasztorów.

Kolejna część to powierzchnie zieleni we wnętrzach kwartałów zabudowy (2,8 ha) i tereny w przestrzeniach publicznych (1,9 ha). – Plan chroni i powiększa te zielone enklawy poprzez wyznaczenie na ich obszarach terenów przeznaczonych pod zieleń – zaznaczał jeden z autorów planu projektant Marceli Łasocha.

Ochrona widoków

Kolejnym celem opracowywanego planu jest ochrona sylwety Starego Miasta, szczególnie widoków, które roztaczają się z obszaru planu lub np. z Krzemionek czy Bulwarów Wiślanych na Wawel. – Ustaliliśmy maksymalną wysokość zabudowy, tak, by budynki nie zasłaniały panoramy Wawelu i innych zabytków w centrum Krakowa – mówił projektant.

Marceli Łasocha zwrócił uwagę, że „na Kazimierzu charakterystyczna jest zróżnicowana gabarytowo zabudowa”, to znaczy, że budynki stojące obok siebie są często różnej wysokości i mają różną formę architektoniczną – projekt planu uwzględnia zachowanie tego typu zabudowy, tak, by zachować specyfikę i klimat Kazimierza.

Dla twórców planu ważna jest również ochrona najcenniejszych elementów środowiska kulturowego – ponad 130 wpisanych do rejestru zabytków jak kościół oo. Misjonarzy czy Stara Bożnica, a także 400 budynków ujętych w ewidencji zabytków. Ścisłą ochroną zostaną objęte tereny wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i pomniki historii.

Kształtowanie przestrzeni publicznej

Duży nacisk ma być kładziony na kształtowanie przestrzeni publicznej: zdefiniowanie form reklam, określenie parametrów małej architektury czy nawierzchni ulic i placów. Plan uwzględnia również konkursy na zagospodarowanie ważnych kazimierskich placów: Placu Nowego i Placu Wolnica.

Planowane nawierzchnie z kostki mają być szlifowane, dzięki czemu wibracje i huk będą wytłumiane.

Tym samym władze miasta wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, którzy zwracali uwagę na nadmierny hałas powodowany przejazdem samochodów przez granitową czy porfirową kostkę.

Podczas spotkania pojawił się również temat parkowania. Właściciele nieruchomości, którzy planują budowę nowych budynków, będą musieli zagwarantować miejsca parkingowe w podziemiach budynków, na parterze budynku lub w innym miejscu na działce, tak, by nie obciążać kazimierskich ulic kolejnymi samochodami. W przyszłości w okolicach terenu objętego planem mogą powstać parkingi.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.