PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków, Copernicus Festival: Tysiące osób na festiwalu

  • PAP/AT    26 maja 2017 - 07:35
Kraków, Copernicus Festival: Tysiące osób na festiwalu
Jednym z najciekawszych punktów programu jest prezentacja wiarografu, czyli maszyny do wykrywania kłamstw (fot.krakow.pl)

Już ok. 4,5 tys. osób wzięło udział w Copernicus Festivalu w Krakowie.
• Jak dotąd ok. 4,5 tys. osób wzięło udział w Copernicus Festivalu, który w Krakowie trwa od wtorku (23 maja).

• Do tej pory szczególnym zainteresowaniem cieszyły się m.in. wykłady Antonia i Hanny Damasio oraz Karen Wynn.

Przegląd - poświęcony w tym roku emocjom - potrwa do niedzieli. "Jesteśmy zadowoleni z frekwencji, wiele osób w różnym wieku - w tym rodzice z noworodkami - uczestniczy w spotkaniach i wykładach. Wydarzeniom towarzyszy niesamowita atmosfera" - powiedziała jedna z organizatorek festiwalu Diana Sałacka.

W ramach Copernicus Festivalu zainteresowani mogli już uczestniczyć m.in. w wykładzie Antonia i Hanny Damasio - temat ich prelekcji brzmiał: "Dziwny porządek rzeczy. Homeostaza, uczucia i powstawanie kultur". Jak podali organizatorzy, ok. 500 osób wysłuchało wykładu na żywo, a transmisję online obejrzało 12 tys. internautów. Antonio i Hanna Damasio to para portugalskich naukowców zajmujących się neurobiologią. Są autorami licznych publikacji i laureatami wielu środowiskowych nagród.

Karen Wynn wygłosiła wykład "O pochodzeniu uczuć moralnych i niemoralnych". Kanadyjsko-amerykańska psycholog wykłada na uniwersytecie w Yale. Wynn bada umysłowość niemowląt i małych dzieci. Prowadzone przez nią eksperymenty doprowadziły do przełomowych ustaleń dotyczących rozwoju społecznego i moralnego najmłodszych.

Przed festiwalowymi gośćmi jest jeszcze wykład kanadyjskiego psychologa Paula Blooma - "Przeciw empatii" (piątek), brytyjskiego inżyniera materiałowego Marka Miodownika - "Ważne rzeczy" (sobota) i fizyka Krzysztofa Meissnera - "Znaczenie interpretacji w fizyce" (niedziela). Miejscem prelekcji jest Muzeum Narodowe w Krakowie.

W ramach cyklu "Śniadanie mistrzów" w kawiarni De Revolutionibus odbywają się dyskusje z ciekawymi osobowościami. Publiczność uczestniczyła już w "śniadaniach" z Janiną Ochojską, Andrzejem i Fryderykiem Zollami. Gościem piątkowego poranka miał być historyk prof. Andrzej Chwalba. W sobotę publiczność spotka się z aktorką Anną Dymną, a w niedzielę z fizykiem prof. Andrzejem Białasem.

Jednym z najciekawszych punktów programu, na jakie zwróciła uwagę Sałacka, jest prezentacja wiarografu, czyli maszyny do wykrywania kłamstw. W sobotę każdy będzie mógł podjąć próbę "oszukania" wiarografu, będzie też mógł się dowiedzieć, jak czytać emocje z twarzy. Technologie służące do wykrywania kłamstw i określania ludzkich emocji zainteresowani znajdą w Auditorium Maximum.

Niemal każdy wieczór (oprócz niedzieli) kończy projekcja filmu w Kinie Mikro. W piątek widzowie obejrzą dokumenty z serii "Pionierzy" Karola Jałochowskiego i tygodnika "Polityka" - będą to trzy przedpremierowe pokazy: "Model do składania", "Kosmiczny marzyciel" i "Tajemnica ptaka kiwaka". W sobotę na publiczność czeka "Noc Strachu" - przygotowano na nią projekcje "Milczenia owiec" i "The ring".

Organizatorami festiwalu są: Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Fundacja Tygodnika Powszechnego i Uniwersytet Jagielloński we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym, Fundacją na rzecz Nauki Polskiej, miastem Kraków, Muzeum Narodowym i Teatrem im. J. Słowackiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.