PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków domaga się zmian w prawie

  • JL    9 lutego 2016 - 10:30
Kraków domaga się zmian w prawie
Posłowie i senatorowie z Małopolski spotkali się z władzami Krakowa. Fot. Kraków.pl

Propozycję zmian ponad 300 przepisów prawnych przedstawili 8 lutego krakowscy samorządowcy na spotkaniu z parlamentarzystami z terenu Małopolski.
– Liczymy, że posłowie i senatorowie z naszego regionu będą rzecznikami Krakowa w Warszawie – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Inwestycje transportowe, walka ze smogiem, zmiany w edukacji, zagrożenie przeciwpowodziowe. To główne dziedziny, które zostały poruszone podczas spotkania małopolskich parlamentarzystów z władzami miasta.

Wśród ważnych dla Krakowa projektów inwestycyjnych, na wsparcie których liczy nasze miasto są m.in. budowa IV obwodnicy Krakowa, odcinka północnego i wschodniego, III obwodnicy (tras Zwierzynieckiej, Pychowickiej i Łagiewnickiej wraz z linią tramwajową), połączenia drogowego z lotniskiem w Balicach (Trasa Balicka) oraz rozbudowa systemu transportu publicznego wraz z metrem.

Miasto zabiega też o kolejne zmiany w prawie, które pozwolą samorządom na skuteczniejszą walkę o czyste powietrze. Chodzi tu m.in. o możliwość wyznaczania stref bez emisji komunikacyjnej.

Podczas spotkania poruszono też kwestię zmian w aktach prawnych dotyczących systemu oświaty. Omówiono kwestie wpływu proponowanej przez rząd reformy na finansowanie oświaty przez gminy i problem miejsc dla trzylatków w przedszkolach samorządowych.

Zdaniem krakowskich władz zmiany powinny też dotyczyć ustaw związanych z ochroną przeciwpowodziową czy planowaniem przestrzennym tak, by prawo krajowe wspierało działania na rzecz ochrony ładu przestrzennego. Urzędnicy przedstawili też propozycje zmian prawnych, które ułatwiłyby walkę z aktami wandalizmu – nielegalnym graffiti.

– Wsparcie ze strony reprezentantów władz centralnych jest jednym z istotnych czynników, od których zależy rozwój gminy i poziom życia jej mieszkańców – uważa prezydent Krakowa Jacek Majchrowski (list prezydenta Jacka Majchrowskiego oraz materiał dotyczący zmian prawnych proponowanych przez Kraków w multimediach).

.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (1)

  • jancz, 2016-02-09 16:19:30

    Nagle tacy wszyscy aktywni. Przespac 8 lat i nagle wszystko na cito. Juz, juz, juz!!! Czy to spanie przez 8 lat to nie byl przejsw strachu? Ze sie ukochana wladza wnerwi i postawi szlaban na dotacje i srodki unijne? Wstyd samorzadowcy! Strach przez 8 lat i wreszcie mozna poszalec, ponarzekac, poskar...zyc sie. A podobno nie mamy demokracji tylko zamordyzm. Teraz? A moze trwal te 8 lat? Tak, tak: odwaga moooocno staniala.  rozwiń