PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków i Wiedeń nadal będą ze sobą współpracować

  • PAP/EM    4 kwietnia 2017 - 15:30
Kraków i Wiedeń nadal będą ze sobą współpracować
Kraków i Wiedeń współpracują ze sobą od 2000 r. (Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl)

Burmistrz Wiednia Michael Haupl i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podpisali umowę o dalszej współpracy obu miast. Nowością jest w niej wymiana doświadczeń dotyczących budownictwa komunalnego i socjalnego.
• Kraków i Wiedeń współpracują ze sobą od 2000 r. 4 kwietnia burmistrz Wiednia Michael Häupl i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podpisali umowę o dalszej współpracy obu miast.

• Władze Wiednia są zainteresowane wymianą doświadczeń z Krakowem w dziedzinie cyfryzacji oraz budownictwa komunalnego i socjalnego.

• Mieszkańcy Krakowa w prezencie od Wiednia otrzymali pomarańczowe sofy, które są znakiem rozpoznawczym wiedeńskiej dzielnicy muzeów - MuseumsQuartier.

Krakowianie w prezencie od Wiednia otrzymali pomarańczowe sofy, które są znakiem rozpoznawczym wiedeńskiej dzielnicy muzeów - MuseumsQuartier. We wtorek meble, które mają służyć mieszkańcom i turystom stanęły na Rynku Głównym, a od końca kwietnia będzie można z nich korzystać na placu przed gmachem głównym Muzeum Narodowego.

"Bardzo się cieszę z przyjaźni z Krakowem. Te sofy to właśnie taki radosny symbol. W Wiedniu zostały one bardzo dobrze przyjęte, szczególnie przez młodych ludzi, ja korzystam z nich rzadko, ale młodzi chętnie na nich przesiadują" - mówił dziennikarzom burmistrz Wiednia Michael Haupl.

Dodał, że władze Wiednia są zainteresowane wymianą doświadczeń z Krakowem w dziedzinie cyfryzacji oraz budownictwa komunalnego i socjalnego. "W zasobach komunalnych mamy 220 tys. jednostek mieszkaniowych. 62 proc. wiedeńczyków mieszka w lokalach, które są subwencjonowane, mamy więc duży zasób wiedzy i chętnie będziemy się nim dzielić" - zadeklarował Haupl.

"Cenimy sobie współpracę z Wiedniem, bo ma ona charakter bardzo roboczy, konkretny i przynosi rezultaty" - podkreślił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Jak mówił władze Wiednia interesuje m.in. funkcjonowanie Tauron Areny Kraków, bo chcą u siebie wznieść podobną halę widowiskowo-sportową dla 30 tys. widzów.

Kraków i Wiedeń współpracują ze sobą od 2000 r. Zawarta obecnie umowa będzie obowiązywać przez cztery lata, a dotyczy n.in. takich dziedzin jak: planowanie systemu transportu miejskiego, miejskie usługi publiczne, architektura, rewitalizacja obszarów miejskich, ochrona środowiska, edukacja, innowacje i technologie, kultura, sport, budownictwo komunalne i socjalne.

Stolica Austrii współpracuje z wieloma miastami m.in. z Atenami, Bratysławą, Budapesztem, Moskwą, Paryżem, Teheranem, ale nie zawiera formalnych partnerstw typu "miasta bliźniacze", lecz działa w oparciu o umowy dotyczące konkretnych dziedzin.

W przypadku Krakowa w 2000 r. podpisano oświadczenie "o współpracy w różnych obszarach polityki komunalnej, szczególnie w dziedzinie technologii miejskiej", a od 2013 r. współpracę zaczęto regulować umowami.

W dniach 3-5 kwietnia w Krakowie odbywają się "Dni Wiednia".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.