PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: mieszkańcy Nowej Huty zaproponują zmiany w Alei Róż

  • PAP/JS    5 marca 2018 - 20:52
Kraków: mieszkańcy Nowej Huty zaproponują zmiany w Alei Róż
Aleja Róż zaczyna się przy pl. Centralnym, a kończy na skrzyżowaniu z ul. Bulwarową. Po części jest przeznaczona do ruchu samochodowego, a po części stanowi deptak, są tu też przestrzenie na koncerty (fot. pixabay.com)

Mieszkańcy krakowskiej Nowej Huty będą mogli zaproponować zmiany, jakie można wprowadzić w Alei Róż - ulicy, która w PRL na całej długości była obsadzona różami. We wtorek (6 marca) nastąpią konsultacje, w wyniku których powstanie wniosek do Budżetu Obywatelskiego.
Dokument z propozycjami zmian trafi do Urzędu Miasta Krakowa pod koniec marca.

Wniosek powstanie na podstawie zaplanowanego na wtorek spotkania - warsztatów projektowania przestrzeni miejskiej. Ich elementem będzie spacer badawczo-poznawczy po alei połączony z dyskusjami. "Spotkanie jest otwarte, zapraszamy wszystkich zainteresowanych" - powiedział PAP Jarosław Klaś z Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, który jest jednym z głównych organizatorów wydarzenia.

Rozmowy i projektowanie odbędą się w siedzibie Stowarzyszenia B1 (os. Centrum B bl. 7).

Później, 14 marca, nastąpi kolejne spotkanie, podczas którego mieszkańcy szczegółowo opracują wniosek do Budżetu Obywatelskiego.

Na kolejne miesiące są planowane dalsze działania, takie jak np. prototypowanie mebli miejskich, mogących na stałe zagościć w Alei Róż. "Chcemy, by to reprezentatywne dla Nowej Huty miejsce było bardziej przyjazne mieszkańcom i przechodniom" - zaznaczył Klaś.

Aleja Róż zaczyna się przy pl. Centralnym, a kończy na skrzyżowaniu z ul. Bulwarową. Po części jest przeznaczona do ruchu samochodowego, a po części stanowi deptak, są tu też przestrzenie na koncerty. Charakterystycznym elementem Alei Róż był pomnik Włodzimierza Lenina, stał w południowej części alei od 1973 r. do 1989 r. Wtedy też kwiatów, od których aleja bierze swoją nazwę, było znacznie więcej niż obecnie.

Nowa Huta została zaprojektowana i zbudowana od podstaw po II wojnie światowej jako oddzielna miejscowość pod Krakowem dla pracowników powstającego tam kombinatu metalurgicznego. Miała być wzorcowym miastem socrealizmu. Jej budowa rozpoczęła się w 1949 r., a w 1951 r. miejscowość została włączona do Krakowa.

Dziś Nowa Huta jest historyczną częścią Krakowa, podzieloną na pięć samorządowych dzielnic: Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie i Dzielnica XVIII Nowa Huta. Powierzchnia historycznego obszaru to ponad 110 km kw., zamieszkana przez ok. 300 tys. osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.