PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków otrzymał tytuł Światowego Miasta Festiwali i Wydarzeń Kulturalnych 2016

  • pt/pap    28 września 2016 - 14:03
Kraków otrzymał tytuł Światowego Miasta Festiwali i Wydarzeń Kulturalnych 2016
Kraków został doceniony za angażowanie w festiwale miejskie społeczności lokalnych i wzmacnianie kulturalnej tożsamości miasta (fot.mat.prasowe)

• Kraków otrzymał tytuł Światowego Miasta Festiwali i Wydarzeń Kulturalnych 2016. Jego wręczenie odbyło się w nocy z wtorku na środę w amerykańskim Tucson.
• Tymczasem miejskie festiwale czekają w najbliższym czasie zmiany.
Kraków został doceniony za angażowanie w festiwale miejskie społeczności lokalnych i wzmacnianie kulturalnej tożsamości miasta.

"Bez wątpienia w tej części Europy jesteśmy miastem, które bardzo konsekwentnie promowało swoją pozycję poprzez organizowanie różnego rodzaju festiwali i mamy ich szeroką gamę. To festiwale muzyczne, teatralne filmowe" - powiedział zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta Andrzej Kulig.

Co roku w Krakowie odbywa się kilkadziesiąt festiwali, organizowanych nie tylko przez miasto i Krakowskie Biuro Festiwalowe (KBF), ale też inne podmioty. Do największych wydarzeń należą: Misteria Paschalia, Sacrum Profanum, Festiwal Kultury Żydowskiej, Festiwal Teatrów Ulicznych, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, Festiwal Muzyki Filmowej, Krakowski Festiwal Filmowy, Off Camera, Miesiąc Fotografii oraz literackie: Festiwal Miłosza i Festiwal Conrada, który w połączeniu z Targami Książki jest najważniejszym świętem czytelnictwa w Mieście Literatury UNESCO.

78 projektów kulturalnych

We wniosku o przyznanie tytułu wymieniono 78 projektów kulturalnych, które realizowane są przez miasto samodzielnie i razem z innymi instytucjami oraz projektów komercyjnych, które miasto wspiera. W 2015 r. wydarzenia organizowane przez KBF miały ponad 540 tys. bezpośrednich odbiorców; a wydarzenia, które KBF współorganizowało, było partnerem produkcyjnych lub medialnym miały prawie dwa razy więcej odbiorców.

Jak mówił Andrzej Kulig, być może wśród krakowskich festiwali niewystarczająco reprezentowane są sztuki plastyczne. W tym roku nie odbył się ArtBoom Festival. Zastępca prezydenta zapowiedział, że lukę tę ma zapełnić m.in. organizowany we współpracy z Bunkrem Sztuki duży przegląd dorobku krakowskich artystów.

"Nie będzie rewolucyjnych zmian kadrowych w Krakowskim Biurze Festiwalowym, ale wprowadzamy pewien eksperyment, gdy chodzi o dyrektorów artystycznych festiwali organizowanych przez KBF i zobaczymy, jak się on powiedzie" - mówił Andrzej Kulig.

Zdradził, że dyrektorem artystycznym, a dokładnie "artystą rezydentem" przyszłorocznego festiwalu Misteria Paschalia będzie francuski instrumentalista Vincent Dumestre. "Coroczna zmiana osoby odpowiedzialnej za program artystyczny tego wydarzenia ma służyć zróżnicowanemu doborowi występujących w Krakowie wykonawców" - wyjaśnił Kulig.

Dodał, że Biblioteka Kraków (jednostka, który ma skupić działające do tej pory oddzielnie biblioteki miejskie i zajmować się promocją czytelnictwa) ma się włączyć w organizację festiwali literackich. "Zastanawiamy się, czy po okrzepnięciu Biblioteki Kraków, która jest wciąż w fazie organizacji, nie powinna się ona stać operatorem programu Kraków Miastem Literatury UNESCO" - powiedział.

Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin podkreśla, że tytuł Światowego Miasta Festiwali i Wydarzeń Kulturalnych to "jedna z najbardziej prestiżowych nagród w tej branży".

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.