PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków. Rozpoczęły się obchody 334. rocznicy wiktorii wiedeńskiej

  • pt/pap    17 czerwca 2017 - 08:09
Kraków. Rozpoczęły się obchody 334. rocznicy wiktorii wiedeńskiej
Sobieski pod Wiedniem, obraz Jana Matejki (domena publiczna)

Przed kościołem Mariackim w Krakowie, gdzie Jan III Sobieski modlił się przed, i po odsieczy wiedeńskiej, rozpoczęły się 16 czerwca obchody 334. rocznicy wiktorii z 1683 r. Przed bazyliką zaprezentowano też model pomnika Sobieskiego, powstającego w Wiedniu.
W piątek sprzed bazyliki Mariackiej wyruszył kolorowy korowód husarzy, członków bractwa kurkowego, młodzieży szkolnej i pasjonatów historii. Grupa przeszła na Wawel, gdzie, po mszy św., odbyła się odprawa warty i złożenie kwiatów przed sarkofagiem króla Jana III Sobieskiego.

Wcześniej przed kościołem Mariackim organizatorzy obchodów zaprezentowali również model pomnika Sobieskiego. Pomnik powstaje na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu. Kamień węgielny pod budowę został wmurowany w 2013 r., w 330. rocznicę odsieczy wiedeńskiej.

Inicjatorem projektu jest Piotr Zapart, członek Bractwa Kurkowego w Krakowie. Pomnik - jak powiedział Zapart - zgodnie z planami będzie gotowy na setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wśród wydarzeń rocznicowych zaplanowanych na ten rok jest m.in. wielka procesja w Wiedniu - wyruszy ona 12 września z kościoła Augustianów do katedry św. Szczepana. 8 października w Parkanach na Słowacji odbędzie uroczystość w hołdzie zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego, który pokonał ostatecznie wojska armii osmańskiej.

W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele władz państwowych i ambasad.

Bitwa pod Wiedniem stoczona została 12 września 1683 r. między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi, pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego, a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy.

Zakończyła się klęską Osmanów, którzy od tej pory przeszli do defensywy i przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy. Starcie to uważane jest za jedną z 20 przełomowych bitew w dziejach świata.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.